„Mistrz” – film o polskich więźniach w Auschwitz, na który trzeba iść do kina [RECENZJA]

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Teddy zdjęcie ze strony filmu

Teddy zdjęcie ze strony filmu / Teddy zdjęcie ze strony filmu

W kinach w całej Polsce (w tym i w warszawskim kinie Kinoteka w Pałacu Kultury) wyświetlany jest zrealizowany przez TVP (również za pieniądze podatników z Państwowego Funduszu Sztuki Filmowej) film o polskich więźniach w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz „Mistrz”.

Teddy naprawdę pro polski film

Bohaterem filmu jest polski patriota, pięściarz Legii Warszawa, Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski, który przetrwał piekło niemieckich obozów koncentracyjnych walcząc na ringu dla uciechy niemieckich oprawców. Dzięki tym walkom mógł nieść pomoc (dostarczać jedzenie i leki) innym więźniom.

Film oparty jest na faktach (choć w kilku szczegółach niepotrzebnie od nich odbiega). Ukazuje cierpienia polskich więźniów, których niemieccy oprawcy mordowali, głodzili, sadystycznie katowali, zmuszali do pracy niewolniczej, to, że jak Niemcy informowali przybywających do obozów więźniów, że Żyd może żyć w obozie nie dłużej niż dwa tygodnie, ksiądz katolicki miesiąc, a wszyscy inni tylko trzy miesiące – bo celem istnienia niemieckich obozów koncentracyjnych jest eksterminacja Polaków i Żydów, których Niemcy nie uważają za ludzi.

W filmie widzowie zobaczą: warunki, w jakich Niemcy trzymali w obozach Polaków, ciężką pracę polskich więźniów w kamieniołomach, masowe zgony wynikające z niewolniczej nieustannej pracy, głodu, epidemii, sadyzm wobec Polaków niemieckich kryminalistów pełniących funkcje kapo (nadzorców więźniów), którzy sadystycznie mordowali i torturowali Polaków, pogardę Niemców dla Polaków (od SS manów, przez żołnierzy niemieckiej, kapo, po rumiane i uśmiechnięte rodziny niemieckich oprawców), akceptacje Niemców dla eksterminacji Polaków, to, jak Niemcy zarabiali na mordowaniu Polaków, rozstrzeliwania Polaków przed ścianą straceń w Auschwitz, to, że Niemcy traktowali mordowanie Polaków jako swoistą rozrywkę, gazowanie więźniów w komorach gazowych, absolutną demoralizacje Niemców, stosy ciał zamordowanych więźniów, palenie zwłok w dołach.

Film doskonale ukazuje cierpienia Polaków, to jak Niemcy dla zabawy upodlali Polaków (rzucali kęsy jedzenia umierającym Polkom, by ci między sobą walczyli o jedzenie), głód, brak pomocy medycznej, solidarność Polskich więźniów niosących sobie nawzajem pomoc. Niezwykle wzruszającym motywem jest niewinna miłość dwójki młodych więźniów dziewczyny i chłopaka (którzy zostają zamordowani przez Niemców), obecność wśród więzionych i dzieci.

Pieniądze nie zmarnowane

„Mistrz” to jeden z pierwszych filmów za rządów PiS, na którego nie zostały zmarnowane publicznie pieniądze (ostanie 6 lat PiS w dziedzinie kultury i mediów zmarnował). Nietypowo dla polskojęzycznych produkcji ukazuje Polaków prawdziwie – odmiennie od filmowców z innych krajów, którzy ukazują mieszkańców krajów, w których mieszkają z sympatią, polskojęzyczni filmowcy zazwyczaj ukazują Polaków z pogardą i nienawiścią.

Zaletą filmu jest to, że historia głównego bohatera kończy się ”happy endem”, oraz to, że film opowiada historię barwnej postaci. Oczywiście twórcy filmu mogliby zadbać o większy artyzm środków wyrazu i podkręcić trochę emocje w filmie – jednak z drugiej strony dzięki nie epatowaniu emocjami obraz może zyskać większą widownię (a to jest najważniejsze).

W filmie w rolach głównych występują: Piotr Głowacki („Bogowie”, „80 milionów”, „Heavy Mental”) jako Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski, Grzegorz Małecki („Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Pakt”, „Blondynka”), Marcin Bosak („W ciemności”, „Pokot”, „Prosto z nieba”), Marian Dziędziel („Wesele”, „Kret”, „Dom zły”). Reżyserem i scenarzystą „Mistrza” jest Maciej Barczewski.

Książka o bohaterach z Auschwitz

O Tadeuszu Pietrzykowskim można przeczytać w najnowszej publikacji wydawnictwa Fronda „Bohaterowie Auschwitz” (autorstwa Teresy Kowalik i Przemysława Słowińskiego).

Tadeusz Pietrzykowski

Tadeusz Pietrzykowski urodził się w 1917 roku i zmarł w 1991. Pochodził z katolickiej i patriotycznej polskiej rodziny – jego mama była nauczycielką, a tata inżynierem. W gimnazjum działał w harcerstwie i rozpoczął trenowanie boksu na Legii. Po śmierci ojca pracował by utrzymać rodzinę – między innymi wykonywał rysunki dla studentów Akademii Sztuk Pięknych i Politechniki.

Walczył w wojnie obronnej 1939. Za nielegalną próbę przedostania się do Polskiej armii na zachodzie trafił do Auschwitz. By zachować życie, został zmuszony przez Niemców do uczestnictwa w walkach bokserskich w niemieckich obozach Auschwitz-Birkenau, Neuengamme, Bergen-Belsen. W niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz był członkiem polskiej konspiracji Witolda Pileckiego (Związku Organizacji Wojskowej) i spotkał świętego Maksymiliana Kolbe.

Po wyzwoleniu z obozu Bergen-Belsen został żołnierzem Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Do okupowanej przez komunistów Polski wrócił w 1946 roku. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego i został nauczycielem WF w Bielsku-Białej.

Basti swoją piosenką oddał hołd Teddemu

Warto dodać, że Zbigniew “Basti” Woźniak — raper zajmujący się tworzeniem przede wszystkim utworów patriotycznych wydał album „Osobisty Zbiór Wartości” z utworem „Teddy” poświęcony Tadeuszowi Pietrzykowskiemu. Do utworu powstał też animowany wideoklip autorstwa Adama Kawałka.

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY