Kobiety w Piśmie Świętym – nowa książka ks. profesora Chrostowskiego

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Okładka książki.

Okładka książki. / Fot. Wydawca

W wielkiej antykatolickiej księdze kłamstw o Kościele niezwykle ważny jest rozdział kreujący fałszywe wyobrażenie o relacji Kościoła wobec kobiet. Lewicowa patologia zwana feminizmem wraz ze swoimi szemranymi sojusznikami z szeregów lewicy i pseudo liberałów głosi kłamstwa o nienawiści Kościoła katolickiego wobec w kobiet.

W rzeczywistości chrześcijaństwo było rewolucją w sposobie postrzegania kobiet. W świecie antycznym, wbrew powszechnym dziś kłamstwom, kobiety były dyskryminowane i miały status zwierząt hodowlanych. W nauczaniu Jezusa i jego uczniów rewolucyjne było uznanie kobiety za taką samą istotę ludzką jak mężczyzna. To właśnie katolicyzm jest fundamentem dzisiejszego równouprawnienia kobiet (i ich kulturowego uprzywilejowania).

Zobacz także: Media Narodowe walczą z cenzurą YouTube’a. Ruszyła zbiórka

Odkłamać antykatolickie brednie

By odkłamać odrażające brednie na temat rzekomego stosunku katolicyzmu do kobiet, warto sięgnąć po publikacje naukowe takie jak 280 stronicowa wydana staraniem wydawnictwa Biały Kruk praca księdza profesora Waldemara Chrostowskiego.

Wydawnictwo Biały Kruk, pisząc o najnowszej pracy księdza Waldemara Chrostowskiego, stwierdziło, że w książce „Kobiety w Piśmie Świętym” przedstawił on „sylwetki 16 niezwykle istotnych kobiet odgrywających ważną rolę w Piśmie Świętym. Niejednokrotnie reprezentują one to, co w człowieku najlepsze: wierność, cierpliwość, miłość, roztropność, oddanie czy troskliwość. Tym samym pozostają wciąż aktualnym wzorem”.

Kobiety w biblijnych czasach

Jak przypomina wydawca pracy „wokół sytuacji kobiet na starożytnym Bliskim Wschodzie, a w tym właśnie świecie powstała Biblia, nagromadziło się mnóstwo stereotypów. Wiele z nich jest tak żywotnych, że z wielkim trudem dają się przezwyciężyć i zmienić, rzutując na współczesny obraz i nastawienie wobec kobiet. Księgi święte dostarczają wielu materiałów przydatnych dla pełniejszego naświetlenia i zrekonstruowania ich życia. Uważna lektura pozwala odtworzyć ich udział nie tylko w życiu rodzinnym, w którym odgrywały pierwszorzędną rolę, lecz także w życiu społecznym, religijnym i politycznym. Przyglądając się wybranym postaciom kobiecym, zobaczymy, że częstokroć dokonały znacznie więcej niż mężczyźni, były też o wiele bardziej zdecydowane w wyrażaniu swoich przekonań i uczuć oraz zaangażowane w to, aby je urzeczywistnić”.

W przyswojeniu materiału z pracy ważne jest też to, że w „tej niezwykle barwnej, ciekawej i pouczającej opowieści ks. prof. Waldemara Chrostowskiego towarzyszą liczne ilustracje, wszak opisywane w tej książce postaci od wielu wieków stanowiły żywą inspirację dla kolejnych pokoleń mistrzów sztuki. Połączenie tekstu z obrazem czyni z tej książki przeżycie nie tylko intelektualne, lecz także artystyczne”.

16 kobiet

Na kartach pracy księdza profesora Chrostowskiego znalazły się: Ewa – pramatka ludzkości, Sara – matka wierzących, Tamar – pragnienie macierzyństwa, Miriam – posłannictwo siostry, Rachab, Debora, Jael i Dalila – uosobienia kobiecej przebiegłości, Rut i Noemi – wzory wierności i zaradności, Anna, matka Samuela – wartość cierpliwej wytrwałości, Abigail – triumf kobiecej roztropności, Batszeba – królewska wybranka, Izebel – tajemnica zła i nieprawości, Judyta – siła spokoju, Estera – symbol skutecznej troski o swój naród.

Ks. prof. Chrostowski

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski „w latach 1978-1983 studiował na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie i na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Doktorat nauk teologicznych uzyskał w 1986 r., habilitację w 1996 r., a tytuł profesora nauk teologicznych w 2003 r. Od 2005 r. jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2001-2010 był także profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wybitny teolog i biblista, specjalista w dziedzinie egzegezy Starego Testamentu i relacji między Kościołem a judaizmem. Jest promotorem i recenzentem dziesiątek prac doktorskich, uczestniczył także w kilkudziesięciu przewodach habilitacyjnych i postępowaniach do nadania tytułu naukowego profesora. W latach 1998–2003 był wiceprzewodniczącym Sekcji Biblijnej przy Konferencji Episkopatu Polski, a w latach 2003–2013 przewodniczącym nowo utworzonego Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Członek Komitetu Nauk Teologicznych PAN. Od 1990 r. redaktor naczelny kwartalnika teologów polskich „Collectanea Theologica”.W dorobku pisarskim ma książki, artykuły naukowe i popularnonaukowe, publicystykę oraz recenzje – w sumie ponad 3000 publikacji! W 2014 r. został laureatem prestiżowej Nagrody Ratzingera, którą watykańska Fundacja Josepha”.

Wydawnictwo Biały Kruk opublikowało takie prace księdza profesora Chrostowskiego jak: Dziedzictwo chrztu, Credo, Święty Prymas, Eucharystia, Wiara, Entuzjazm i sprzeciw wobec Chrystusa, Uczynki miłosierdzia, Osiem błogosławieństw, Św. Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata, Maryja. Królowa Polski, Krzyż polski. Krajobraz i sacrum, Ojcze nasz, Dekalog. Ponadto zamieszczał eseje w książkach: Dyktatura gender, Oburzeni, Polskość jest przywilejem.

Recenzenci polecają

W recenzji pracy księdza profesora Chrostowskiego na łamach portalu Polskiego Radia Petar Petrović stwierdził, że „przedstawiając sylwetki szesnastu kobiet, które poznajemy na kartach Starego Testamentu, ks. prof. Waldemar Chrostowski mierzy się ze stereotypami dotyczącymi ich marginalności i drugorzędności we współczesnych im czasach. Wskazuje też na to, jak wiele z tych mitów pokutuje i dziś”.

Zdaniem Petar Petrović ksiądz profesor Chrostowski „pokazuje, jak [w czasach Biblijnych] ważną rolę kobiety odgrywały nie tylko w życiu codziennym, ale także, co jest dziś szczególnie rzadko przypominane, w życiu społecznym, religijnym i politycznym. Dzieje kobiet, które przywołał w swojej publikacji autor, dowodzą, że wielokrotnie potrafiły one dokonać więcej niż mężczyźni i były silne, zarówno wtedy, gdy należało wyrazić swoje przekonania, jak i gdy trzeba je było urzeczywistnić”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY