Rakowski o Bliskim Wschodzie: “W każdym z tych krajów jest porządek społeczny, który nazwalibyśmy jeszcze gorzej niż apartheid.” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Paweł Rakowski

Paweł Rakowski / fot. You Tube / Media Narodowe

Gościem Raportu Geopolitycznego był ekspert w dziedzinie Bliskiego Wschodu, Paweł Rakowski. Program dotyczył stosunków izraelsko-palestyńskich oraz możliwości utworzenia państwa Palestyńskiego.
  • Gościem Raportu Geopolitycznego był Paweł Rakowski. Ekspert wypowiedział się na temat genezy konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz możliwości powstania państwa Palestyńskiego.
  • Zdaniem eksperta, od wieków gospodarzami ziem dzisiejszego Izraela byli Arabowie. Sytuacja zaczęła zmieniać się dopiero niecałe sto lat temu. Rakowski uważa, że ten region rozwinął się w dużej mierze dzięki działaniom Izraelczyków.
  • Ekspert do spraw Bliskiego Wschodu wyraził również swoją opinię na temat tez głoszonych przez część lewicowych portali, które twierdzą, że Izrael jest “państwem apartheidu.”
  • Zobacz także: Izrael przeprowadził ostrzał rakietowy. Majowe porozumienie na skraju wyczerpania

Rakowski mówiąc o genezie sytuacji na Bliskim Wschodzie opisuje, że jeszcze sto lat temu, gospodarzami ziem dzisiejszego Izraela byli Arabowie.

“To był od zawsze zintegrowany obszar, od głębokiej starożytności. Od Imperium Perskiego, czyli od 500 lat przez Chrystusem to wszystko było zawsze razem. (…) Jeśli chodzi o kwestię Palestyny, Golda Meyer powiedziała kiedyś, że Palestyńczycy są nierozpoznawalni.” – rozpoczął gość.

Rakowski o rozwoju gospodarczym na Bliskim Wschodzie

Zdaniem eksperta, to Żydzi przynieśli do tego regionu cywilizację. Wcześniej, przez wiele wieków nie było na tych ziemiach praktycznie nic. Rakowski wspomina o koncepcji tzw. “nowego Żyda”, który przybierał postać rolnika, biznesmena i innych funkcji. Dzięki temu obszar dzisiejszego państwa Izrael mógł się znacząco rozwinąć.

“Żydzi, gdy emigrowali na obszary mandatowej Palestyny, to wiedzieli co chcą zrobić. Mieli plan i określoną perspektywę. (…) Z jednej strony to były obszary niemal całkowitej dominacji żywiołu arabskiego. (…) Ten kapitał, twórczość przyjechała razem z Żydami.” -powiedział.

Ekspert podkreślił, że efekt państwa Izrael i obszar Autonomii Palestyńskiej są wynikiem stuletniej próby kooperacji Izraelczyków z Palestyńczykami w dziedzinie organizacji społeczno-gospodarczej na tym terenie. Palestyńczycy zaczęli napływać do nowego państwa Izraela ze względu na możliwości zarobkowe oraz umiejętność przetrwania w tym klimacie.

“Z tego powodu, wielu ekstremistów Żydowskich mówi, że to Palestyńczycy przywędrowali. Częściowo jest to prawda.” – twierdzi ekspert.

Kluczowym momentem dla rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest pojawienie się uchodźców.

“Jeżeli do 1948 roku ta ludność się identyfikowała jako Filistyni, to później w tych wsiach i miasteczkach obok mieszkali ludzie którzy jeszcze 40 lat temu się wymieniali córkami na małżeństwa. Nagle okazało się, że nie. Wy jesteście inni.” – powiedział.

W tej chwili wg. Rakowskiego konflikt na Bliskim Wschodzie rozciągnął się o całość omawianego terytorium.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Izrael “państwem apartheidu”?

Rakowski odniósł się do twierdzeń części lewicowych portali, które określają Izrael mianem “państwa apartheidowego”.

“Ja zawsze mówię, że należy patrzeć na Izrael w innym kontekście. Tam obok jest Bejrut, Damaszek, Jordania i tak dalej. To nie jest Europa. W każdym z tych krajów jest porządek społeczny, który nazwalibyśmy jeszcze gorzej niż apartheid. (…) Tak jest ten świat tam ułożony.” – podsumował gość.

W sprawie roszczeń Izraela do zachodniego brzegu Jordanu, Rakowski uważa, że Izrael próbuje zajmować te terytorium pod pretekstem walki z terroryzmem. Wspomina o sytuacjach, w których wojsko Izraelskie stawia własne bazy wojskowe na terytorium Autonomii Palestyńskiej. Następnie po kilku latach stawiają tam własne domy i zakładają osady.

Na dzień dzisiejszy, zdaniem eksperta, nie możliwym jest powstanie w pełni niezależnego państwa Palestyńskiego. Rakowski uważa, że pomimo prób wizerunkowych, które podejmowane są w tym zakresie, stosunki między Izraelem, a Autonomią nie są gotowe na ostateczne złagodzenie.

Na koniec programu, postawione zostało pytanie, co sprawia, że państwa Bliskiego Wschodu są przychylne Izrealowi.

“Izrael to jest jakość. Możemy ich lubić, albo nie lubić, im na tym nie zależy. (…) Trzeba przyznać, że oni nie zmarnowali dotacji z USA oraz RFN w ramach reparacji za Holocaust.” – odpowiedział gość.

W pozostałej części programu, gość odniósł się do prognoz geopolitycznych z udziałem Izraela oraz innych kluczowych państw dla polityki i geostrategii regionu oraz świata. Całość nagrania znajduje się na kanale Media Narodowe na You Tube.

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY