Jakubiak: Stosunki z Polską są dla Czechów istotne [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Marek Jakubiak

Marek Jakubiak / Fot. Andrzej Bugajski/ Wikimedia Commons

"Stosunki z Polską są dla nich istotne, to bardzo dobrze wróży dla przyszłości Europy" - mówił w Dniu na żywo w MN Marek Jakubiak, prezes Federacji dla Rzeczypospolitej.

Antypolskość Babiša

“Powiem szczerze, że pomimo deklaracji nowego prezydenta Czech dotyczących środowisk LGBT, to się cieszę, że został prezydentem. Większego wroga polskości i Polaków niż Babiš ze świecą szukać. Mówię o tym, że był autorem różnych kampanii antypolskich, włącznie z kampanią przeciwko polskim produktom. Polacy mieli utrudnione dojście do rynku czeskiego w odróżnieniu do rynku polskiego, który był bardzo otwarty. Pamiętam zamawianie produktów o zaniżonej jakości, specjalnie robionych pod zamówienie, a później publikowanie wyników badań tychże polskich produktów i wykazywanie jak liche są, albo nie mają nic wspólnego ze zdrową żywnością” – mówił Jakubiak.

Istotne stosunki z Polską

“Bardzo podobał mi się gest odchodzącego prezydenta, który ostatnie spotkanie odbył z największym przyjacielem Czech – prezydentem Polski. Bardzo emocjonalny gest i ten gest trzeba docenić. Petr Pavel będzie wiedział jak postępować wobec Polski, Litwy, czy Ukrainy, bo jest po pierwsze żołnierzem. Stosunki z Polską są dla nich istotne, to bardzo dobrze wróży dla przyszłości Europy. Republika środkowo – europejska zaczyna powstawać na naszych oczach. Dobrze, że ten kierunek działania ma miejsce, dlatego że my jesteśmy pomiędzy futryną a drzwiami” – wskazywał polityk.

Węgry a Ukraina

“Węgry nie wierzą w zwycięstwo Ukrainy, a cały świat dzięki dyplomacji polskiej w to wierzy. Węgrzy wrócą na swoje miejsce, kiedy Rosjanie zwyczajnie odpadną i ta narracja tak wrogo nastawiona do Ukrainy się zmieni, kiedy Węgrzy zobaczą, że zostali sami. To jest ich problem, ich postrzegania świata i sami muszą dojść do tego, że ten świat wygląda inaczej niż oni sądzą” – dodawał gość MN.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY