Kuchnia Kresów to nasze narodowe dziedzictwo

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Fragment okładki książki „Współczesna kuchnia dawnych Kresów”

Fragment okładki książki „Współczesna kuchnia dawnych Kresów” / Fot. Wydawca

Wspólna historia Polaków, Ukraińców, Białorusinów i Litwinów, jest niewątpliwie pełna cierpień. Powinniśmy o nich pamiętać, by nigdy więcej nie dopuścić do zbrodni i walki między braćmi. Warto pamiętając o tym, co złe – pamiętać o tym, co było dobre, w tym i o wspólnym dziedzictwie kulturowym, którego fragmentem jest kultura kulinarna.

Smakowita podróż po Kresach

Nakładem wydawnictwa AA ukazała się praca „Współczesna kuchnia dawnych Kresów” autorstwa Mykoły Mańki, pochodzącego z Drohobycza mieszkańca Krakowa. Jak przypomina wydawca pracy „Kresy to nie tylko historia, legenda, nostalgia. Kresy to także kuchnia – kusząca, pachnąca, pełna niezwykłych aromatów i oryginalnych smaków. Od Wilna do Bakczysaraju rozciąga się wielki obszar kulinarnej swojskości i egzotyki. Pełno tu dań dobrze nam znanych, które jednak przygotowane według tradycyjnych receptur, odkrywają przed nami nieznane dotąd smakowe wrażenia. Ale są także dania mniej lub zupełnie nam nieznane, czerpiące pełnymi garściami z kuchni wielu ludów, narodów i kultur, których mieszanka stanowiła o niepowtarzalnej specyfice Kresów. Ta książka to niezwykle smakowita podróż po Kresach, które w tym ujęciu ponownie zachwycają nas i zaskakują zderzeniem tradycji i nowoczesności”.

Zobacz także: Japońscy kibice robią furorę na Mundialu. “Wciąż zwracają na siebie uwagę”

Przepisy uwspółcześnione

Autor pracy deklaruje, że nie jest „zwolennikiem rekonstrukcji starodawnych receptur kuchni kresowej. Sposób przygotowywania potraw, sprzęt kuchenny, dobór produktów, przechowywanie i konserwacja tak bardzo uległy zmianie, że nie miałoby to dziś sensu. Dlatego też nie podaję tu przepisu na wargi łosia, łapę niedźwiedzia czy ogon bobrowy. Potrawy, które proponuję, są gotowane współcześnie, dostosowane do teraźniejszych sprzętów kuchennych, a podane w przepisach produkty bez trudu kupimy w pobliskim sklepie lub zbierzemy we własnym ogródku. Zdaję sobie sprawę, że podział potraw na kuchnie narodowe ma sporo słabych stron. Nie rozstrzygam tu narodowej przynależności pierogów czy barszczy. Gwarantuję, że każde danie zostało przygotowane przeze mnie osobiście i szczerze dzielę się sprawdzonymi przepisami. Gdziekolwiek jesteście: w Polsce, Litwie, Białorusi czy Ukrainie, gotujmy wspólnie, bo najskuteczniejszą dyplomacją między sąsiadami jest dyplomacja kulinarna”.

Litewskie, białoruskie, ukraińskie, żydowskie, ormiańskie

W rozdziale z przepisami kuchni litewskiej czytelnicy znajdą przepisy na: chłodnik, kołduny, bliny kapuściane, kibiny, cepeliny, grzanki ze szprotkami, marchew z czosnkiem, śledzia z warzywami i serniczki.

Drugi rozdział o kuchni białoruskiej zawiera przepisy na: żur, solankę, tuszankę, łapuny, kaszę jaglaną z kapustę kiszoną, draczene, cybryki, buraczki z cebulą, pasche.

Kuchni ukraińskiej poświęcony jest trzeci rozdział. Zawiera on przepisy na: barszcz, warenyky, maczankę bojkowską, gołąbki ziemniaczane, meźywo, knysz jaworski, towczenkę z grochu, kawior watróbkowy, surówkę z młodej kapusty, kryżawkę, czeremsze, kalitę, kutie.

W czwartym rozdziale zawarte są przepisy kuchni żydowskiej na: zupę z soczewicy, kugiel, krepłachi, pipki, ryż smażony z warzywami, kawior po żydowsku, karpia po żydowsku i cymes.

Piąty rozdział o kuchni ormiańskiej zawiera przepisy na: spas, chaszamę, ajłazan, pstrąga po domowemu, sałatkę z opiekanych warzyw, bakłażana pietruszkowego i bazyliowego, sałatkę ze świeżych warzyw, adźykę (w kilku wersjach) i kozinaki.

Ostatni rozdział zawiera przepisy na dania kuchni tatarskiej: szorupe, lagman, pilaw, manty, czebureki, bakle, baklawe i ajran.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY