Sprzęt detekcyjny z Polski odgrywa ważną rolę w amerykańskiej misji kosmicznej Artemis

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Artemis

Artemis / Fot. Flickr

Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie oraz polska firma VIGO Photonics wyposażyły w sprzęt misję Artemis.
  • Misja ma doprowadzić do wylądowania astronautów na Księżycu, a następnie do budowy stałej bazy.
  • Detektory promieniowania jonizującego z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie zostaną wykorzystane do badań podczas misji Artemis I.
  • Wyniki pomiarów pozwolą naukowcom określić dawki i charakter promieniowania, na jakie będą narażeni astronauci podczas przyszłych lotów na Księżyc.
  • Zobacz też: Polska na 6. miejscu na świecie pod względem odporności na cyberataki

Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie oraz polska firma VIGO Photonics wyposażyły w sprzęt misję Artemis, której celem jest dostarczenie astronautów na Księżyc.

W kapsule Orion misji Artemis zostaną wykorzystane detektory podczerwieni wykonane przez polską firmę VIGO Photonics oraz zestaw detektorów promieniowania jonizującego zaprojektowany przez Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie.

Artemis to nazwa amerykańskiego programu kosmicznego realizowanego przez NASA, firmy prywatne i partnerów międzynarodowych, takich jak Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Rakieta Space Launch System NASA, która zabierze kapsułę Orion z manekinami w podróż wokół Księżyca, wystartowała w środę z Kennedy Space Center na Florydzie.

Obecna misja ma doprowadzić do wylądowania astronautów na Księżycu, a następnie do budowy stałej bazy. Jednym z podstawowych elementów programu jest kapsuła Orion, przeznaczona do transportu załogi. Jest ona wyposażona w detektory podczerwieni firmy VIGO Photonics, które są częścią Laserowego Systemu Monitoringu Powietrza.

Sprzęt “made in Poland”

VIGO Photonics jest globalnym producentem fotonicznych detektorów średniej podczerwieni, modułów detektorów oraz materiałów półprzewodnikowych. Detektory produkowane przez firmę zostały wykorzystane w przestrajalnym spektrometrze laserowym zainstalowanym na kadłubie wysłanego na Marsa łazika Curiosity; były też używane w programie ESA ExoMars z lądownikiem Schiaparelli.

Detektory promieniowania jonizującego z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie zostaną wykorzystane do badań podczas misji Artemis I. Wyniki pomiarów pozwolą naukowcom określić dawki i charakter promieniowania, na jakie będą narażeni astronauci podczas przyszłych lotów na Księżyc.

Podczas misji testowej dwa realistyczne modele ludzkiego ciała, nazwane Helga i Zohar i wyposażone w znaczną liczbę różnych detektorów promieniowania jonizującego, zostaną umieszczone w miejscach normalnie przeznaczonych dla ludzi. Trzeci manekin, nazwany Campos, zajmie miejsce dowódcy.

Następna zaplanowana misja, Artemis II, będzie już załogowa. Czterech astronautów przeleci nad Księżycem, około 8 900 kilometrów od jego powierzchni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, misja ta powinna nastąpić w 2024 roku. Misja Artemis III, planowana na 2025 rok, będzie polegała na załogowym lądowaniu na południowym obszarze polarnym Księżyca.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wnp

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY