Centrum Badawcze PGE zbada możliwości ponownego wykorzystania odpadów energetycznych

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wiatraki

Wiatraki / Fot. Wikimedia Commons

Niedawno powstałe Centrum badawcze PGE w Bełchatowie zajmie się badaniem ponownego wykorzystania m.in. popiołów, żużli czy łopat wiatrakowych.

Zobacz także: Ks. Stryczek uniewinniony. Umorzono śledztwo ws. mobbingu w Wiośnie

Takie podejście PGE ma na celu wprowadzenie “gospodarki obiegu zamkniętego”.

Gospodarka obiegu zamkniętego ma na celu zagospodarowanie ubocznych produktów spalania i produktów OZE, które już nie będą eksploatowane, żeby nadać im drugie życie, przywrócić do obiegu. Dzięki temu, że zwrócimy do obiegu coś, co już raz zostało w energetyce wykorzystane, zaoszczędzimy emisję gazów cieplarnianych – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Ponowne wykorzystanie wyprodukowanego produktu jest znacznie tańsze niż nowa produkcja. bełchatowskie Centrum pozwoli na wszechstronną analizę tematu.

To unikalne miejsce w skali kraju ze względu na połączenie wszystkich funkcji, które są konieczne do tego, abyśmy odzyskiwali surowce w ramach gospodarki obiegu zamkniętego: począwszy od laboratoriów, czyli od pierwszego stadium w badaniu materiałów, przez pracownie technologiczne, przez kontrole produkcji, aż po dalszy rozwój, weryfikację jakości produktów – wskazał Lech Sekyra, prezes zarządu PGE Ekoserwis.

Strategia Grupy PGE zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 roku.

Centrum Badań i Rozwoju GOZ pełni rolę bardzo nowoczesnego laboratorium. Będziemy badać możliwość wykorzystywania ubocznych produktów, czyli jak wykorzystać elementy z nieużywanych i nieużytkowanych źródeł energii – wyjaśnił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY