Pospieszalscy Wierszem – koncerty z okazji Święta Niepodległości

wideo
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jan Pospieszalski w MN

Jan Pospieszalski w MN / Fot. YouTube/MediaNarodowe

Jak sama nazwa wydarzenia wskazuje, teksty granych utworów będą zaczerpnięte z poezji, w tym Norwida, Baczyńskiego, Leśmiana, Iłłakowiczówny czy Stachury.
  • Jan Pospieszalski, goszcząc na antenie Mediów Narodowych, powiedział, że koncert upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę.
  • W sprawie repertuaru, Pospieszalski oznajmił, że patriotyzm w kulturze nie ogranicza się do pieśni martyrologicznych i wojskowych.
  • Zwrócił uwagę na to, że kontakt polskiego dziecka z polszczyzną zaczyna się od tekstów kołysanek.
  • Zobacz też: Prezydent wskazuje na swoje priorytety: Ochrona klimatu i bezpieczeństwo energetyczne

Rodzina Pospieszalskich organizuje koncerty “Pospieszalscy Wierszem”. W kolejnych dniach od 9 do 11 listopada, umuzykalniona familia pojawi się w Lublinie (FIlharmonia im. Henryka Wieniawskiego, godzina 19:00, wstęp wolny), Warszawie (Palladium, godzina 18:00) oraz w Olsztynie (Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego, godzina 18:00).

Jak sama nazwa wydarzenia wskazuje, teksty granych utworów będą zaczerpnięte z poezji, w tym Norwida, Baczyńskiego, Leśmiana, Iłłakowiczówny czy Stachury. Jeśli chodzi o warstwę muzyczną, organizatorzy piszą:

Inspirowani poezją, zaopatrujemy wiersze we własne kompozycje, ale też sięgamy do muzyki Chopina, tematów ludowych źródłowej, piosenek Niemena i Grechuty, nadając kompozycjom formy- od klasycznych orkiestracji, do jazzowych i rockowych brzmień́. Jest też miejsce na improwizacje, ludowe mazurki, polki i transowe szaleństwo.

Patriotyzm

Jan Pospieszalski, goszcząc na antenie Mediów Narodowych, powiedział, że koncert upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę.

Z żalem nie będę na Marszu Niepodległości (…), ale trzeba krzewić myśl patriotyczną i kulturę narodową w tych miejscach, gdzie może jest bardziej potrzebna.

Odnośnie repertuaru, Pospieszalski oznajmił:

Bardzo często posługujemy się kalką pojęciową, która kwestie patriotyzmu ogranicza do pieśni martyrologicznych, wojskowych, legionowych, wojennych, powstańczych (…). Patriotyzm to jest także trwanie w kulturze, afirmacja polskości, która wyraża się niekoniecznie w bagnetach, ranach, okopach, granatach i krwawych bandażach.

Pospieszalski jako inne przejawy patriotyzmu w kulturze wskazał “zachwyt nad pejzażem, erotyk, samo piękno mowy polskiej”.

Zwrócił uwagę na to, że kontakt polskiego dziecka z polszczyzną zaczyna się od tekstów kołysanek.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Do rzeczy

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY