Dlaczego marihuana jest szkodliwa?

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Rawpixel

Jeżeli dla kogoś legalizacja używki bądź narkotyku jest symbolem wolności, to znaczy, że źle rozumie słowo "wolność".
  • Tej wiosny nauka i dane potwierdzały, że marihuana jest w rzeczywistości niebezpieczna z wielu powodów.
  • Z danych uzyskanych od czasu legalizacji w części stanów w USA wynika, że ​​zarówno medyczna, jak i rekreacyjna marihuana wiąże się z 23-procentowym wzrostem śmiertelności z powodu używania opioidów.
  • Palenie marihuany powoduje choroby płuc i serca oraz raka jąder.
  • Zobacz też: Zgony sportowców o 1700% częstsze niż przed 2021 r. [+FOTO]

Liberałowie często podają nielegalność marihuany w Polsce jako przykład rzekomej niesprawiedliwości i wręcz socjalizmu ze strony państwa. Ruch na rzecz legalizacji marihuany odniósł nieprzerwany ciąg zwycięstw na szczeblu stanowym w USA w ciągu ostatniej dekady. Ale ponieważ Kongres rozważa legalizację w całym kraju, zwolennicy legalnej marihuany składają te same puste obietnice, które składali mieszkańcom każdego stanu, który skorzystał z ich rady.

Mówili o marihuanie jako nieszkodliwym narkotyku, który daje tani haj i nic więcej – zupełnie nie przypomina bardziej śmiercionośnych twardych narkotyków, takich jak metamfetamina i opioidy, z ich niezdrowymi, a nawet śmiertelnymi konsekwencjami. Zbagatelizowali również pomysł, że powszechne zażywanie narkotyków spowoduje choroby społeczne.

Fakty…

Tej wiosny nauka i dane potwierdzały, że marihuana jest w rzeczywistości niebezpieczna z wielu powodów. Z danych uzyskanych od czasu legalizacji wynika, że ​​zarówno medyczna, jak i rekreacyjna marihuana wiąże się z 23-procentowym wzrostem śmiertelności z powodu używania opioidów – wzrost, który nieproporcjonalnie dotyka osoby o innym kolorze skóry niż biały. Okazuje się, że rzeczywiście może być coś w tym starym powiedzeniu o konopiach jako „narkotyku bramy”. Ludzie szydzili i śmiali się z tego pomysłu przez dziesięciolecia, a nauka pokazuje, że nie mieli racji. Nauka wciąż nie do końca rozumie wiele kwestii związanych z uzależnieniem od narkotyków.

A śmierć nie jest jedyną potencjalnie szkodliwą konsekwencją zdrowotną. Palenie marihuany powoduje choroby płuc i serca oraz raka jąder, o czym wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy.. Ale jeszcze bardziej niepokojące jest to, że nawykowe używanie marihuany u nastolatków lub wczesnych lat 20-tych może spowodować trwałe uszkodzenie mózgu, dotykając późno formującą się część mózgu (korę czołową), która ma kluczowe znaczenie dla “planowania, oceny, podejmowania decyzji i osobowości”.

Co zatem dzieje się z młodymi ludźmi dotkniętymi tym problemem, których zwolennicy przekonali, że po prostu dobrze się bawią? Czy stają się ciężarem dla społeczeństwa? Czy dołączają do rosnącej armii bezdomnych, cierpiących na uzależnienia i psychozy? Czy uciekają się do przestępczości i przemocy? Może minąć kilkadziesiąt lat, zanim pojawią się dane, które pozwolą opowiedzieć całą historię, ale dziedzina psychiatrii dostarczyła już istotnych dowodów, w recenzowanym środowisku i na podstawie ponad 10 000 osób, że używanie marihuany koreluje z przemocą fizyczną u młodzieży. Być może to nie przypadek, że szkolny strzelec w Uvalde był znanym ćpunem.

Legalizacja wpływa również na bezpieczeństwo publiczne w sposób niezwiązany z przestępczością, złym stanem zdrowia i zgonami spowodowanymi przez narkotyki. Kolorado, które zalegalizowało marihuanę w 2013 roku, dostarczyło wystarczająco dużo danych, aby to wykazać. Według stanowego Wydziału Sprawiedliwości Kryminalnej liczba rocznych wezwań do kontroli zatruć związanych z marihuaną wzrosła siedmiokrotnie po legalizacji. Częstość występowania niesprawnych kierowców, którzy zażywają konopie indyjskie, wzrosła czterokrotnie po legalizacji. Program Rocky Mountain High Intensity Drug Trafficking Area wykazał podwojenie liczby wypadków samochodowych związanych z marihuaną i wzrost liczby zgonów w ruchu drogowym w Kolorado o 30% od 2013 roku.

…kontra mity

Tymczasem na temat marihuany jest sporo mitów. Jak napisał portal Polonia Christiana:

Chociaż kannabinoidy zawarte w marihuanie są reklamowane przez sprzedawców i marketingowców jako „lekarstwo” prawie na wszystko, to dowody z metaanalizy blisko 100 badań naukowych (przebadano 3 tys. osób oceniając wpływ tych substancji na sześć chorób psychicznych) pokazują, iż nie pomagają w ogóle, a wręcz szkodzą.

Jeżeli dla kogoś legalizacja używki bądź narkotyku jest symbolem wolności, to znaczy, że źle rozumie słowo “wolność”. Odurzanie się substancjami jest wszak oddawaniem się w niewolę.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Washington Examiner, PCh24

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY