Szwedzki poseł chce zwrócić Polsce cenny dokument

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pxhere

Statut Łaskiego był pierwszą kodyfikacją prawa wydaną w Królestwie Polskim. Został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata w 2016 roku.
  • Statut Łaskiego ma szczególne znaczenie w Polsce, będąc pierwszym ilustrowanym drukiem w naszym kraju.
  • Został sporządzony przez kanclerza i prymasa Jana Łaskiego w 1505 r. i skompilował prawie całe ustawodawstwo, które wcześniej pojawiło się w Polsce.
  • Protestanci zrabowali go podczas tzw. potopu szwedzkiego.
  • Członek parlamentu Szwecji, Bjoern Soeder, wystąpił o zwrócenie Polakom cennego dokumentu.
  • Zobacz też: USA: Wzrost zamówień na trumny dla dzieci. Przyczyną “szczepionki na COVID”?

Bjoern Soeder, poseł partii Szwedzcy Demokraci, zaproponował, aby Szwecja zwróciła Polsce cenny dokument datowany na 1505 r. Został on zrabowany przez Szwedów podczas tzw. potopu (1655-1660), czyli agresji sił protestanckich na katolicką Polskę.

Statut Łaskiego był pierwszą kodyfikacją prawa wydaną w Królestwie Polskim. Została sporządzona przez kanclerza i prymasa Jana Łaskiego w 1505 r. i skompilowała prawie całe ustawodawstwo, które wcześniej pojawiło się w Polsce. Statut został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata w 2016 roku.

“W podziękowaniu”

Poseł Soeder ze Szwedzkich Demokratów zwrócił się do minister spraw zagranicznych Ann Linde o wszczęcie postępowania zmierzającego do przywrócenia Polsce Statutu Łaskiego. Chce tego ze względu na wagę tego dokumentu dla Polski oraz w podziękowaniu za działania Polski na rzecz bezpieczeństwa Szwecji. Polski parlament jako jeden z pierwszych w Europie ratyfikował członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO. Szwedzkie MSZ poinformowało PAP, że do 26 lipca odpowie na interpelację Bjoerna Soedera.

Soeder napisał w swojej interpelacji, że istnieją tylko dwa egzemplarze Statutu Łaskiego, jeden w Warszawie, a drugi w Szwecji, po tym, jak został zrabowany przez Szwedów w XVII wieku wraz z innymi bezcennymi skarbami polskiej kultury.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The First News, Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY