Komiksy jako nośnik patriotyzmu i katolicyzmu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Album „Szary – Antoni Heda”.

Album „Szary – Antoni Heda”. / Fot. IPN

Choć popkultura, w tym i rynek komiksów, jest zdominowana przez lewicę, to w ofercie wydawniczej można znaleźć wiele publikacji o patriotycznym czy katolickim charakterze. Takie patriotyczne czy katolickie komiksy są doskonałym prezentem dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych fanów komiksu.

Zobacz także: Truth Social. Portal społecznościowy Trumpa na razie tylko dla Amerykanów

„Wilcze tropy”

Nakładem Instytutu Pamięci Narodowej ukazał się w serii komiksów o żołnierzach wyklętych „Wilcze tropy” album „Szary – Antoni Heda”. Autorem scenariusza do tej publikacji jest Sławomir Zajączkowski, rysunków Krzysztof Wyrzykowski.

Bohatera komiksu miałem okazję poznać na jednej z manifestacji w obronie krzyży na Żwirowisku, których likwidacji domagali się Żydzi. Do końca swych dni był aktywny w środowisku patriotycznym. Akcja albumu ukazuje akcję rozbicia komunistycznego więzienia i uwolnieniu z niego 354 polskich patriotów (i innych więźniów politycznych), jakie przeprowadziło 250 żołnierzy wyklętych pod dowództwem „Szarego”.

Z komiksu należącego do literatury faktu czytelnicy dowiedzą się o walkach polskich patriotów z niemieckim okupantem, zbrodniach, jakie dokonywali sowieci i ich polskojęzyczni kolaboranci komuniści na polskich patriotach, torturach i morderstwach dokonywanych przez komunistów, komunistycznych zbrodniach na kobietach.

Jak można się dowiedzieć ze strony IPN, Antoni Heda pseudonim „Szary” walczył w wojnie obronnej 1939 roku, pod okupacją w szeregach ZWZ, uwięziony przez sowietów zbiegł z niewoli. Zbiegł też z niewoli niemieckiej. Dowodził w szeregach AK. Walczył jako żołnierz wyklęty z komunistyczną okupacją. W 1945 roku wyzwolił polskich patriotów z więzienia komunistycznego w Kielcach. Od 1948 do 1956 był więziony przez komunistów. Działał w środowiskach kombatanckich. Lider Niezależnego Związku Kombatantów przy NSZZ „Solidarność”. Internowany. Działał w KPN. Działalność patriotyczną kontynuował w III RP. Zmarł w 2006 roku.
„Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic”

Komiks „Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic. Zeszyt 1. Tajemnica podlaskiej rakiety V-2” IPN kieruje do dzieci. Scenarzystą komiksu jest Arek Darkiewicz. Autorami rysunków Agata Ronek i maż Hubert Ronek. Konsultantem i autorem tekstu we wkładce historycznej historyczna dr Tomasz Łabuszewski.

Na kartach komiksu rodzeństwo Kowalskich – strachliwy Adam i jego starsza przebojowa siostra Agata w domu po zmarłym dziadku odkrywają dokumenty dziadka świadczące, że dziadek w szeregach AK zdobywał informacje o niemieckich rakietach V1 i V2. Młodzi czytelnicy mają poznać historię rodzeństwa w 12 tomach.

„Prymas Tysiąclecia w komiksie”

Staraniem wydawnictwa AA ukazał się komiks Pawła Kołodziejskiego „Prymas Tysiąclecia w komiksie”. Z kart komiksu (a właściwie powieści graficznej) czytelnicy dowiedzą się o dzieciństwie i rodzicach prymasa, rusyfikacji w zaborze rosyjskim, wojnie z sowietami w 1920, drodze do kapłaństwa Stefana Wyszyńskiego, niemieckiej okupacji i posłudze kapelańskiej dla polskich partyzantów oraz pomocy powstańcom warszawskim, jakie były udziałem prymasa.

Komiks przybliża też czytelnikom wiedzę między innymi o powojennej komunistycznej okupacji, posłudze biskupiej późniejszego prymasa w Lublinie, komunistycznych prześladowaniach, aresztowaniu prymasa, poznańskim czerwcu 1956 roku, obchodach milenium chrztu Polski, liście do biskupów niemieckich, wspólnej posłudze prymasa i późniejszego papieża Jana Pawła II, pacyfikacji przez sowietów praskiej wiosny, zbrodniach komunistów w 1970 roku i czerwcu 1976.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY