Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 22 do 28 listopada

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Marsz Niepodległości 2021 zdjęcie Jan Bodakowski

Marsz Niepodległości 2021 / Fot. Jan Bodakowski

Patriotyzm to także troską o historię lokalną. Dostrzeżenie bohaterów wśród sąsiadów, ważnych wydarzeń z lokalnej historii. Warto więc doceniać wszelkie lokalne przejawy troski o pamięć historyczną. Dzięki nim historia przestaje być czymś abstrakcyjnym, a staje się czymś, co dotyczy nas bezpośrednio.

Zobacz także: Spór w studiu MN. Hernik: Olszański aresztowany za promocję faszyzmu. Braun: Nie idźmy tą drogą

22 listopada poniedziałek

W poniedziałek 22 listopada 2021 r. o godzinie 11.00 IPN zapraszama na odsłonięcie tablicy informacyjnej poświęconej kadetom z Korpusu Kadetów nr 1 we Lwowie oraz Korpusu Kadetów nr 2 w Modlinie. Część z nich uczestniczyła w III powstaniu śląskim, biorąc udział w walkach m.in. pod Górą Św. Anny. Tablica zostanie odsłonięta na Skwerze Kadetów Lwowskich, znajdującym się na Os. Tysiąclecia w Katowicach, którą to nazwę nadano uchwałą Rady Miasta Katowice z 16 września 2015 r. na wniosek Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddziału w Katowicach. Inicjatorami powstania tablicy, której fundatorem jest Oddział IPN w Katowicach, byli katowiccy lwowianie i kresowianie. Zgody i pomocy w realizacji przedsięwzięcia nie odmówił również Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Piast”, opiekujący się terenem osiedla i sprawami około 20 tys. jego mieszkańców. Uroczystość odbędzie się z okazji 103. rocznicy obrony Lwowa (1-22 listopada 1918 r.). Wydarzenie to miało niebagatelny wpływ na odbudowę niepodległego państwa polskiego. Po odsłonięciu tablicy uczestnicy zostaną zaproszeni do pomieszczeń SM „Piast”. W programie przewidziano krótką multimedialną prelekcję prof. dr hab. Stanisława Niciei pt. Czyn i legenda orląt lwowskich, a także występ Chóru Mieszanego „Ogniwo” z Katowic.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki i wicedyrektor Instytutu Pileckiego Anna Gutkowska odsłonią tablicę upamiętniającą Chaima Yisroela Eissa, członka Grupy Ładosia, zajmującej się w czasie II wojny światowej organizacją i produkcją nielegalnych paszportów krajów latynoamerykańskich. Przekazywane Żydom dokumenty istotnie zwiększały szansę na przeżycie na terenach okupowanych przez Rzeszę Niemiecką. Uchwałą Sejmu rok 2021 został ogłoszony Rokiem Grupy Ładosia.

Uroczystość organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Pileckiego i Gminę Ustrzyki Dolne rozpocznie się 22 listopada 2021 r. o godzinie 11.00 w budynku Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Eugeniusza Wanieka przy ul. Rynek 5 w Ustrzykach Dolnych. Wydarzenie będzie transmitowane na kanale IPNtv.

23 listopada wtorek

Klasztor Ojców Paulinów na Skałce w Krakowie oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na drugie spotkanie dyskusyjne z cyklu „Prymas na Skałce. Wiara – Patriotyzm – Tożsamość – Pamięć” – 23 listopada 2021 r., Aula Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów, ul. Skałeczna 16. Początek o godz. 18.

Program
18.00 – rozpoczęcie spotkania, o. dr Mariusz Tabulski OSSPE, dr hab. Filip Musiał (dyrektor Oddziału IPN w Krakowie, Akademia Ignatianum w Krakowie)
18.15 – panel dyskusyjny z udziałem dr. hab. Rafała Łatki (IPN, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej) i dr. Pawła Ukielskiego (Muzeum Powstania Warszawskiego), prowadzenie dr Andrzej Sznajder (dyrektor Oddziału IPN w Katowicach)
19.15 – dyskusja

We wtorek 23 listopada o godz. 18.00 IPN zaprasza do Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, na wykład Adama Kurusa, historyka OBEN IPN Katowice nt. Nie dać się zaskoczyć. Działania opóźniające Oddziału Wydzielonego “Truskolasy” 1 IX 1939 roku.

We wrześniu 1939 roku żołnierze OW “Truskolasy”, jednego z trzech oddziałów wydzielonych 7 Dywizji Piechoty wysuniętych nad granicę, już od pierwszych minut II wojny światowej stanęli do walki w obronie Polski przed niemiecką agresją. Trzon oddziału stanowił I batalion 27 pp dowodzony przez mjr. Mariana Szulca, będącego jednocześnie dowódcą całego OW “Truskolasy”. Bezpośrednim przeciwnikiem okazał się niemiecki XVI Korpus Armijny, w skład którego wchodziły dwie dywizje pancerne oraz dwie dywizje piechoty. Jakie były zadania strony polskiej na wypadek wojny? Na czym polegały działania opóźniające i jakie były formy ich realizacji? Czy wobec olbrzymiej przewagi nieprzyjaciela zostały wykonane? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzi padną już w najbliższy wtorek w Przystanku Historia w Częstochowie.

Obok zapoznania się z wieloma nieznanymi faktami, uczestnicy będą mogli zobaczyć archiwalne fotografie dokumentujące działania wojenne w rejonie Podłęża, Przystajni, Panek, Truskolasów, Wręczycy Wielkiej i Kłobucka.

Dodatkową atrakcją będzie prezentacja repliki polskiego ręcznego karabinu maszynowego wz. 28, czyli podstawowej broni maszynowej Wojska Polskiego w 1939 roku oraz współczesny materiał filmowy prezentujący oryginalny egzemplarz rkm wz. 28 w akcji.

O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY