Relacja z Warszawskich Targów Książki. Jak wydawnictwa przetrwały lockdown? [+WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jan Bodakowski w rozmowie z Małgorzatą Starostą podczas Warszawskich Targów Książki.

Jan Bodakowski w rozmowie z Małgorzatą Starostą podczas Warszawskich Targów Książki. / Fot. YouTube/MediaNarodowe

Ekipa Mediów Narodowych była na Warszawskich Targach Książki. Była to pierwsze targi książek po prawie dwuletniej przerwie spowodowanej rzekomą epidemią. Sytuacja ta uderzyła głównie w małe wydawnictwa, które odpowiadają za dużą część publikacji obecnych na targach. Dla większych wydawnictw lockdown nie stał się problemem, bo sprzedaż przeniosły do internetu. Oznacza to, że polityka rządu doprowadziła do upadku wiele księgarń oraz mniejszych wydawnictw, i zapewniła dominację na rynku duży graczom.

Targi okazały się sukcesem. Czytelnicy byli spragnieni bezpośredniego kontaktu z wydawcami i pisarzami, którzy nie kryli swojego zadowolenia z imprezy, która odbyła się w nowej formule – stoiska zamiast w salach (kiedyś Pałacu Kultury, a potem Stadionu Narodowego) znalazły się na świeżym powietrzu (przed wejściem do Pałacu Kultury). Na targach nie było niestety stoisk wydawnictw prawicowych, które od lat ignorują Warszawskie Targi Książek, skupiając się na targach książek katolickich czy historycznych.

Oferta wydawnicza IPN

Pierwszym ze stoisk, jakie odwiedziła ekipa Mediów Narodowych, było stoisko Instytutu Pamięci Narodowej. W ofercie IPN uwagę zwracały gry edukacyjne, komiksy historyczne, książki o historii II RP, II wojny światowej i PRL. Udało nam się porozmawiać z fanem IPN-owskich komiksów dla dzieci kilkuletnim Stasiem.

Wydawnictwo Zysk

Jednym z dużych Polskich wydawnictw jest Zysk. Na czas pandemii wydawnictwu skutecznie udało się przenieść sprzedaż do internetu. W najnowszej ofercie wydawnictwa uwagę zwracają takie pozycje jak: „Wiek kapitalizmu inwigilacji” (praca o tym, jak korporacje internetowe behawioralnie warunkują swoich użytkowników, by ci przynosili im dochody), „Na Zachód po trupie Polski” (w której Bogdan Musiał opisuje antypolski imperializm sowiecki w dwudziestoleciu międzywojennym),

Zobacz także: Kolejna odsłona cenzury na YouTube. Na kilka godzin zniknął Kanał Sportowy

Oficyna 4em

Oficyna 4em na targach oferowała poradniki dla rodziców, książki o przyrodzie, i powieści przygodowe dla młodzieży polskich autorów. Powieści te są niezwykle dynamiczne, spodobałyby się wszystkim fanom przygód Pana Samochodzika, i prócz doskonałej rozrywki wzbudzają w młodym czytelniku zainteresowanie polską historią, kulturą i sztuką.

Wydawnictwo Vectra

Na stoisku wydawnictwa Vectra ekipa Mediów Narodowych przeprowadziła wywiad z Małgorzatą Starostą autorką komedii kryminalnych (kryminałów w stylu Joanny Chmielewskiej) z wykształcenia polonistką i etnologiem, która akcje swoich powieści umieściła na Podlasiu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Thomas Arnold

Drugim z autorów kryminałów, który udzielił wywiadu ekipie Mediów Narodowych, był Thomas Arnold (tym pseudonimem swoje książki podpisuje Arnold Płaczek) z zawodu farmaceuta (podobnie jak Agatha Christie), który akcję swoich powieści umieszcza w USA.

Fundacja Sąsiedzi

Na targach rozmawialiśmy też z Andrzejem Kalinowskim prezesem fundacji Sąsiedzi, która wydaje publikacje o Podlasiu, naszych wschodnich sąsiadach i postawiła sobie za cel wydawanie niezależnych prześladowanych przez reżim Łukaszenki pisarzy i historyków białoruskich.

Wydawnictwo Czytelnik

Na stoisku wydawnictwa Czytelnik rozmawialiśmy o wspomnieniach Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej „Dziwne jest serce kobiece” przedstawicielki polskiego ziemiaństwa.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY