TVP w 4K za darmo w telewizji naziemnej. Specjalnie na Mistrzostwa Europy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Telewizja.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Państwowy nadawca poinformował, że na czas Mistrzostw Europy w piłce nożnej udostępni za darmo dodatkowy kanał TVP 4K w NTC. Stacja ma transmitować wszystkie mecze sportowej imprezy, w wyższej jakości obrazu i dźwięku. Niestety, kanał odbiorą tylko osoby mające odbiorniki już przystosowane do nowego sposobu nadawania telewizji naziemnej, który na stałe pojawi się w Polsce w przyszłym roku.

  • W dniach 11 czerwca – 11 lipca, za pośrednictwem testowego multipleksu DVB-T2, będzie dostępny za darmo kanał TVP 4K.
  • Najpóźniej 1 maja testowy multipleks DVB-T2/HEVC z kanałami TVP ma objąć swoim zasięgiem 90% Polski.
  • Od 1 lipca 2022 roku, nie będzie już możliwy odbiór telewizji naziemnej, za pośrednictwem dotychczasowych odbiorników DVB-T.
  • Zobacz także: PILNE! Media Narodowe zablokowane na Facebooku! Niewygodne badania o koronawirusie

Najpóźniej 1 maja testowy multipleks DVB-T2/HEVC z kanałami TVP ma objąć swoim zasięgiem 90% Polski. Jest on nadawany, aby przetestować nowy standard nadawania, który docelowo zostanie wprowadzony w przyszłym roku. Podczas trwania Mistrzostw Europy w piłce nożnej, w dniach 11 czerwca – 11 lipca, za pośrednictwem tego MUX-u, będzie dostępny za darmo kanał TVP 4K.

– Przygotowanie widzów do nadchodzącej zmiany standardu nadawania w naziemnej telewizji cyfrowej to zadanie jeszcze ważniejsze niż sama techniczna wymiana technologii. Rozszerzenie testów nowej technologii na teren całego kraju pozwoli odbiorcom już teraz sprawdzić, czy posiadają odbiorniki przystosowane do obioru nowego sygnału – stwierdził Marcin Klepacki, dyrektor Biura Dystrybucji TVP. – Chcemy także pokazać pełnię możliwości nowego standardu. W ramach testów widzowie NTC, po raz pierwszy, bezpłatnie, będą mieli okazję obejrzeć transmisje meczów Euro 2020 na specjalnie przygotowanym kanale TVP 4K, co stawia Telewizję Polską w czołówce nadawców udostępniających szerokiej widowni obraz w jakości UHD/4K – powiedział. TVP 4K będzie pierwszym polskim kanałem w tej technologii, udostępnionym bezpłatnie. Dotychczas polscy nadawcy decydowali się udostępniać takie stacje tylko w płatnych pakietach. Odbiorcy w Polsce za darmo mogli odbierać jedynie kilka kanałów zagranicznych, nadawanych w tej technologii za pośrednictwem tv satelitarnej.

Czarny ekran od 1 lipca 2022?

– W 2022 roku nastąpi migracja do nowego standardu nadawania – DVB-T2/HEVC. Dzięki nowemu standardowi odbiorcy naziemnej telewizji zyskają nową, lepszą jakość obrazu i dźwięku, a nadawcy otrzymają możliwość rozwijania swojej oferty. Cieszę się, że możemy wspólnie z Telewizją Polską realizować to przedsięwzięcie i zaprezentować widzom zalety nowego standardu nadawania. Jestem przekonany, że transmisja Euro 2020 w jakości 4K spotka się z olbrzymim zainteresowaniem ze strony widzów TVP – powiedział Andrzej Kozłowski, prezes zarządu Emitel S.A. Od 1 lipca 2022 roku, nie będzie już możliwy odbiór telewizji naziemnej, za pośrednictwem dotychczasowych odbiorników DVB-T. Część osób jednak już wymieniła je na te przystosowane do nowej technologii, a pozostali mają jeszcze trochę czasu. Zaprezentowanie własnego odbiornika DVB-T2/HEVC zapowiedziała już TVP.

W ramach testowego multipleksu DVB-T2 nadawane są obecnie: TVP Kultura HD, TVP Polonia HD, TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD i TVP Rozrywka.

satkurier.pl

POLECAMY