Lek na astmę przyśpiesza wychodzenie z COVID-19. Badania brytyjskich naukowców

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Lek wziewny na astmę zawierający kortykosteroidy przyspiesza wychodzenie z COVID-19. – Lek ten nieznacznie zmniejsza ryzyko hospitalizacji – twierdzą specjaliści z University of Oxford. Chodzi o „budesonide”.

  • Do kuracji w warunkach domowych zaleca się jedynie paracetamol. Działa on przeciwbólowo i może nieco zmniejszyć gorączkę
  • Okazało się, że już na początku pandemii w szpitalach pojawiało się mniej chorych na astmę z powodu ciężkich objawów COVID-19
  • Lek ten nieznacznie zmniejsza ryzyko hospitalizacji, trzeba go tylko zacząć stosować, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy
  • Zobacz także: „Szef Pfizera jak Adolf Hitler”. Izraelska gwiazda potępia szczepionki na COVID-19

Z badań specjalistów University of Oxford wynika, że lek wziewny na astmę przyspiesza zwalczenie zakażenia wywoływanego przez SARS-CoV-2. Lek o nazwie „budesonide” wystarczy zażywać dwa razy na dobę.

–  Lek ten nieznacznie zmniejsza ryzyko hospitalizacji, trzeba go tylko zacząć stosować, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy – czytamy w opracowaniu naukowców. Znajdziemy w nich informację, że taką zależność zauważono u osób powyżej 50. roku życia.

Leki zawierające kortykosteroidy wykazują działanie przeciwzapalne. Dostępne są wyłącznie na receptę, jednak są dość tanie. Jeśli zmienione zostaną ich wskazania, do stosowania również w przypadku COVID-19, będą mogły być przepisywane przez lekarzy rodzinnych.

Do kuracji w warunkach domowych zaleca się jedynie paracetamol. Działa on przeciwbólowo i może nieco zmniejszyć gorączkę. Tymczasem kortykosteroidy w postaci wziewnej działają przeciwzapalnie w obrębie płuc, czyli tam gdzie przenikają koronawirusy.

– To coś, czym możemy się ekscytować – powiedziała jedna z autorek badania prof. Mona Bafadhel z University of Oxford.

„Kamień milowy” w walce z pandemią

Okazało się, że już na początku pandemii w szpitalach pojawiało się mniej chorych na astmę z powodu ciężkich objawów COVID-19. Podejrzewano, że może być to związane z kortykosteroidami wziewnymi. Przeprowadzono więc badania kliniczne o nazwie Principle, którymi objęto 1800 pacjentów powyżej 50. roku życia. Część z nich miała choroby towarzyszące, inni byli w wieku co najmniej 65 lat, ale jeszcze nie chorowali. 751 pacjentów po zakażeniu koronawirusem przez dwa tygodnie otrzymywało dwa razy dziennie kortykosteroidy wziewne. Ci chorzy średnio o trzy dni szybciej byli w stanie pokonać COVID-19. Nieco częściej też byli w stanie uniknąć hospitalizacji. Oznacza to, że rzadziej rozwijała się u nich cięższa postać tej choroby.

Zdaniem prof. Richarda Hobbsa, jednego z głównych autorów badania, odkrycie to jest „ważnym kamieniem milowym” w walce z pandemią. Potwierdza też wcześniejsze rezultaty podobnych badań w Wielkiej Brytanii, przeprowadzonych jednak na małej grupie pacjentów (opublikowane w lutym 2021 r.).

O najnowszych badaniach informuje portal medyczny medRxiv. 

www.tokfm.pl

POLECAMY