REKLAMA

Postępowe „piękno”. Galeria sztuki okrzyknięta najbrzydszym budynkiem roku

REKLAMA

Nowa galeria sztuki Liljevalch w Sztokholmie została ostro skrytykowana za wygląd. Budynek, choć nieukończony, został okrzyknięty „najbrzydszym nowym budynkiem w 2020 roku”.

Nowa galeria sztuki Liljevalch w Sztokholmie nie została jeszcze ukończona, ale mimo to wywołała dyskusję swoim niecodziennym wyglądem. Specyficzna bryła wywołała falę negatywnych reakcji ze strony społeczeństwa. Betonowa konstrukcja, przypominająca bunkier została wręcz uznana „najbrzydszym nowym budynkiem roku 2020”. „W 2013 roku miasto Sztokholm ogłosiło konkurs architektoniczny na rozbudowaną galerię sztuki w Liljevalchs na Djurgården, a budynek wkrótce gotowy na oficjalną inaugurację w sierpniu” – informuje szwedzki Samnytt.se.

Choć niedokończona, galeria sztuki została już doceniona przez krytyków. „Budynek otrzymał tegoroczną nagrodę Kasper Turkey Prize, która od 2017 roku jest przyznawana przez stowarzyszenie Arkitekturupproret za „najbrzydszą nową produkcję” w poprzednim roku” – czytamy. „Za Liljevalchs stoi firma architektoniczna Wingårdhs, należąca do Gerta Wingårdha, która zajęła pierwsze, trzecie i piąte miejsce. Na ogólną liczbę 12 514 głosów realizowany projekt uzyskał najwyższą ilość 3,595 głosów, w porównaniu do 1 632 głosów na drugą opcję”.

Mimo, iż projekt wybrano demokratycznie, nie okazał się on być najlepszym. Galeria sztuki już teraz straszy, a publiczne opinie na jej temat nie mogą podnosić architektów na duchu. „Czy powinniśmy nazwać to sarkofagiem Gerta czy jego mauzoleum i mieć nadzieję, że tego typu architektura wkrótce trafi do grobu? Budowa „skrzynki na wino” stała się koncepcją w szwedzkim świecie architektonicznym. Zwłaszcza, gdy, tak jak w tym przypadku, wysadzasz nowy i odbiegający od normy budynek w popularnym historycznym otoczeniu, w stylu, który wyróżnia się i prowokuje, zamiast pasować i harmonizować. Ten pastisz z bunkra to makabryczny betonowy blok z perforowanymi otworami, który najbardziej przypomina wbudowane dna butelek” – czytamy przytoczoną na temat projektu opinię.

O tym, iż galeria sztuki faktycznie budzi niesmak społeczeństwa, świadczą również inne, niepochlebne komentarze. Szwedzcy Internauci uzasadnili bowiem, dlaczego projekt okrzyknięto „najbrzydszym nowym budynkiem”. „To jest tak okropne, iż pozostaje tylko jedna opcja – zerwij to wszystko i zacznij od nowa. Ci, którzy to zaprojektowali i zaakceptowali budynek – wstyd! Zniszczyliście starożytne środowisko!” – piszą komentujący. „To kopia niemieckiego bunkra dla łodzi podwodnych!!! Mimo wielokrotnych bombardowań pozostaje tam do dziś, możemy mieć tylko nadzieję, iż ta będzie krótkotrwała”. „Zasłużona ocena, budynek jest brzydki” – stwierdzają bez ogródek zniesmaczeni Szwedzi.

SVT

REKLAMA

Komentarze