- W piątek sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, za którą zagłosowało 203 posłów, 52 było przeciw, a 189 osób wstrzymało się od głosu.
- Zdaniem rzecznika Komisji Europejskiej Christiana Wiganda jest to ważny krok ku uruchomieniu polskiego Krajowego Planu Odbudowy.
- Bruksela w dalszym ciągu będzie przyglądać się dalszym etapom ustaw.
- Zobacz także: ONZ rozpacza nad umieralnością wśród dzieci. Z pewnym wyjątkiem
Po przyjęciu przez polski sejm nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, głos zabrał rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand. Jego zdaniem jest to ważny krok ku uruchomieniu polskiego Krajowego Planu Odbudowy.
Nowy projekt ustawy o sądownictwie złożony przez polski rząd w grudniu 2022 r., a obecnie przyjęty przez Sejm, jest ważnym krokiem w kierunku wypełnienia zobowiązań wynikających z polskiego Krajowego Planu Odbudowy
– powiedział rzecznik Komisji Europejskiej.
Dalej podkreślił, że Bruksela w dalszym ciągu będzie przyglądać się dalszym etapom ustawy, aby na końcu przeanalizować nowe prawo pod kątem zgodności z linią KE.
Będziemy nadal uważnie śledzić kolejne etapy trwającego procesu przyjmowania, a następnie przeanalizujemy ostatecznie przyjęte prawo. Pozostajemy w kontakcie z polskimi władzami, aby zapewnić pełną zgodność polskiego ustawodawstwa ze zobowiązaniami podjętymi w ramach KPO w zakresie niezawisłości sądów
– dodał Christian Wigand.
Czytaj więcej: Sośnierz w Sejmie wierszem: “Unio, dej trochę siana”
Nowelizacja ustawy o SN
W piątek sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która według autorów ma wypełnić kluczowy kamień milowy dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO.
Za przyjęciem noweli zagłosowało 203 posłów, 52 było przeciw, a 189 osób wstrzymało się od głosu.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
tysol.pl