Ustawa o SN. Rzecznik KE: “Nowy projekt jest ważnym krokiem w kierunku wypełnienia zobowiązań”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Parlament Europejski

Parlament Europejski / Fot. Pixabay

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand przyjęcie przez polski sejm ustawy o Sądzie Najwyższym to krok do realizacji założeń ws. Krajowego Planu Odbudowy.
  • W piątek sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, za którą zagłosowało 203 posłów, 52 było przeciw, a 189 osób wstrzymało się od głosu.
  • Zdaniem rzecznika Komisji Europejskiej Christiana Wiganda jest to ważny krok ku uruchomieniu polskiego Krajowego Planu Odbudowy.
  • Bruksela w dalszym ciągu będzie przyglądać się dalszym etapom ustaw.
  • Zobacz także: ONZ rozpacza nad umieralnością wśród dzieci. Z pewnym wyjątkiem

Po przyjęciu przez polski sejm nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, głos zabrał rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand. Jego zdaniem jest to ważny krok ku uruchomieniu polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

Nowy projekt ustawy o sądownictwie złożony przez polski rząd w grudniu 2022 r., a obecnie przyjęty przez Sejm, jest ważnym krokiem w kierunku wypełnienia zobowiązań wynikających z polskiego Krajowego Planu Odbudowy

– powiedział rzecznik Komisji Europejskiej.

Dalej podkreślił, że Bruksela w dalszym ciągu będzie przyglądać się dalszym etapom ustawy, aby na końcu przeanalizować nowe prawo pod kątem zgodności z linią KE.

Będziemy nadal uważnie śledzić kolejne etapy trwającego procesu przyjmowania, a następnie przeanalizujemy ostatecznie przyjęte prawo. Pozostajemy w kontakcie z polskimi władzami, aby zapewnić pełną zgodność polskiego ustawodawstwa ze zobowiązaniami podjętymi w ramach KPO w zakresie niezawisłości sądów

– dodał Christian Wigand.

Czytaj więcej: Sośnierz w Sejmie wierszem: “Unio, dej trochę siana”

Nowelizacja ustawy o SN

W piątek sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która według autorów ma wypełnić kluczowy kamień milowy dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. 

Za przyjęciem noweli zagłosowało 203 posłów, 52 było przeciw, a 189 osób wstrzymało się od głosu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY