Broń cywilizacji i tożsamości podczas wojny kulturowej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Okładka książki „Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza" profesora Andrzeja Nowaka

Okładka książki „Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza" profesora Andrzeja Nowaka / Fot. Wydawnictwo Biały Kruk

Cywilizacja zachodnia (której fundamentem jest katolicyzm, który zaadaptował to, co cenne z antyku) zapewniła nam prawa i wolności (a przez to dobrobyt). Niestety cywilizacja zachodu jest niszczona nie tylko przez azjatycką dzicz z Rosji, która postawiła wymordować Ukraińców i obrócić Ukrainę w zgliszcza, ale i przez lewicę i pseudoliberałów na zachodzie, którzy sieją destrukcję w Europie i Ameryce.

Nowa praca profesora Andrzeja Nowaka

Tę wojnę kulturową opisał w swojej (wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk) pracy „Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza” profesor Andrzej Nowak. Według wydawcy pracy „Wojna i dziedzictwo” „opisuje historię najnowszą, zagrożenie płynące z Rosji oraz trwającą walkę kulturową. Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia. Wreszcie do polskich granic wojna przybyła bardzo konkretnie. Toczy się tuż obok – w starym, można powiedzieć, stylu: z nalotami, czołgami, tysiącami zabitych, spaloną ziemią, strachem i cierpieniem milionów. Imperium rosyjskie najechało sąsiedni kraj i niszczy, grabi, morduje. Ta wojna także nas dotyczy.”

Zobacz także: Elektrownia jądrowa w Polsce. Niemieckie landy wyrażają sprzeciw

Należy zachować tożsamość

By cywilizacja zachodnia przetrwała, należy zachować nasze dziedzictwo – naszą polską tożsamość kulturową. Formą walki z destrukcją kultury jest zachowanie naszego języka wyrażonego w dziedzictwie naszej kultury, zachowanie naszej łacińskiej cywilizacji opartej na katolicyzmie, który zachował to, co najcenniejsze z antyku. Należy też przywrócić całe dziedzictwo kulturowe I Rzeczpospolitej najpierw niszczone przez zaborców, a potem przez komunę.

Profesor Andrzej Nowak w swej książce przedstawił „aktualny raport z podwójnego pola walki: o bezpieczeństwo i niepodległość naszej części Europy, zagrożone już wprost, otwarcie, agresją rosyjskiego imperializmu, ale również walki o Polskę, Europę, Zachód, o człowieczeństwo – o to, co znaczą i co będą znaczyły te pojęcia? Czy wypełni je utopia Nowego Wspaniałego Świata, w którym całe nasze dotychczasowe – nie tylko polskie, ale ludzkie po prostu – dziedzictwo zostanie zamknięte w rezerwacie dla ‘dzikusów’? Czy też bunt owych ‘dzikusów’, czyli nasz bunt, nie da się zatrzymać w granicach rezerwatu wyznaczonego dla spraw przebrzmiałych i przeklętych, dla ‘byłych ludzi’”.

Ponad sto esejów

Na prace profesora Andrzeja Nowaka „Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza” składa się ponad sto esejów łączących „historię z teraźniejszością, kulturę dawną ze współczesną, a wyzwania geopolityczne z losem jednostki. Z tego dzieła wybija się nie tylko bogactwo polskiego dziedzictwa, ale także niezwykła erudycja autora, który zauważa podobieństwo „Trenów” Jana Kochanowskiego i ballad rockowych Sufjana Stevensa, zaś przekaz uniwersalnych wartości potrafi dostrzec zarówno u Chopina i Lutosławskiego, jak i w serialach jak „Fargo” czy „The Crown”. Andrzej Nowak doskonale rozumie, że kultura poprzedza politykę – ale i tej drugiej, rzecz jasna, w książce nie brakuje. Autor błyskotliwie analizuje polską i światową historię ostatnich 25 lat, stawia diagnozy i szuka rozwiązań. Warto się w nie wgłębić, albowiem wiele z tego, przed czym prof. Nowak przestrzegał w przeszłości, dziś stało się już rzeczywistością. Książkę uzupełniają liczne ilustracje, które razem z tekstem tworzą całość przekazu. To wyjątkowa pozycja dla tych wszystkich, którzy starają się zrozumieć otaczający nas świat. I jak zwykle u tego autora, świetnie się czyta”.

Intelektualista i patriota

Andrzej Nowak jest absolwentem Wydziału Filozoficzno Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracę doktorską obronił w Zakładzie Historii Europy XIX i XX wieku w Instytucie Historii Państwowej Akademii Nauk. Pracował w Bibliotece Jagiellońskiej, Instytucie Historii PAN gdzie uzyskał habilitację i kierował Pracownią Dziejów ZSRR i Europy Wschodniej, a potem Zakładem Historii Europy Wschodniej i Studiów nad Imperiami XIX i XX. Od 2011 jest tytularnym profesorem.

Autor pracy wykładał w Wyższej Szkoły Biznesu NLU w Nowym Sączu, Harvard University, Rice University, Columbia University, Cambridge University, University College of London, na Uniwersytecie w Dublinie, Uniwersytecie Masaryka w Brnie, Uniwersytecie Tokijskim, Uniwersytecie Warszawskim, i w Collegium Civitas. Specjalizuje się w historii politycznej i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku.

Profesor Andrzej Nowak jest członkiem Rady Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a także Polsko-Rosyjskiej Komisji Historycznej PAN-RAN; Komisji Środkowoeuropejskiej oraz Wschodnioeuropejskiej PAU; kolegium redakcyjnego „Kwartalnika Historycznego” i „Dziejów Najnowszych”. W latach 2006-2010 był członkiem Rady Archiwalnej przy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych; członkiem Rady Muzeum Historii Polski, a także wiceprezesem Rady Historyków Narodowego Banku Polskiego (2007-2010)”.

Przed stanem wojennym Andrzej Nowak pisywał w opozycyjnych czasopismach (takich jak „Arka”, „Miesięczniki Małopolski”, „Alternatywy”, „Tumult”). Był redaktorem naczelnym „Arki” i kwartalnika „Arcana”, dziennikarzem „Czasu krakowskiego”, „Rzeczpospolitej”, „Dziennika”. „Naszego Dziennika”, „Gazety Polskiej”, „Gościa Niedzielnego”, „Tygodnika Solidarność”, „Wprost”, „Niedzieli”, „Znaku”, „Życia”, i „W Sieci”.

Andrzej Nowak był nawet prezesem Rady Nadzorczej Spółki Polskie Radio Kraków S.A i członkiem Rady Programowej Polskiego Radia S.A. w Warszawie.

Profesor Andrzej Nowak od 1980 do 1981 działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studenckim, współpracował z Wolnym Uniwersytetem Jagiellońskim i Chrześcijańskim Uniwersytetem Robotniczym. Działał w NSZZ Solidarność, był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego i Honorowego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego. Pomimo że przed wyborami był nominowany przez wielu na kandydata PiS na prezydenta, Jarosław Kaczyński nie wysunął jego kandydatury w wyborach jako kandydata PiS.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY