Witamina D może zniwelować ryzyko Alzheimera. Zaskakujące wyniki badań

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Witamina D niweluje ryzyko Alzheimera?

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Pixabay

W piśmie "Alzheimer and Dementia" opublikowano analizę badań ws. obecności witaminy D w mózgu. Naukowcy doszli do wniosków, że witamina pozwala w niewyjaśniony jeszcze sposób chronić seniorów przed objawami demencji.
  • Amerykańscy naukowcy z Tufts University z Massachusetts doszli do zaskakujących wniosków.
  • Na grupie 209 zmarłych osób porównano poziom witaminy D w czterech obszarach mózgu.
  • Okazało się, że im wyższy poziom witaminy to tym wykazano lepszą sprawność umysłową.
  • Pomimo badań nadal nie wiadomo w jaki sposób witamina D wpływa na mniejsze występowanie chorób demencyjnych.
  • Zobacz także: Organizacja pro-life pomaga matkom w ciąży. Działaczka lewicy oburzona

Naukowcy z Tufts University w Massachusetts badali poziom witaminy D w tkankach mózgu osób cierpiących na różnego stopnia otępienie, zarejestrowanych w bazie Rush Memory and Aging Project. W tym celu, badacze od 1997 r. gromadzili dane dotyczące sprawności umysłowej i oznak demencji u uczestników, pobierając próbki tkanek od 209 osób po ich śmierci.

Do badań posłużyły osoby z występowaniem choroby Alzheimera, z otępieniem naczyniopochodnym, a także niezwiązanych z otępieniem. Poziom witaminy D porównano z czterech obszarów mózgu, w którym zaobserwowano pewne zmiany.

Okazało się, że witamina D była obecna w badanych tkankach, a jej wyższy poziom we wszystkich czterech obszarach wyraźnie przekładał się na lepszą sprawność umysłową.

Czytaj więcej: Europol ujawnił rozległą sieć przemytu migrantów w całej UE

Jak witamina D wpływa na funkcjonowanie mózgu?

Poziom witaminy D nie był jednak związany z którymkolwiek z fizjologicznych markerów choroby Alzheimera, takich jak nagromadzenie amyloidu beta, obecność ciał Levy’ego czy mikroudary. Niestety naukowcy nie są jak na razie ustalić, w jaki sposób witamina D wpływa na funkcjonowanie mózgu.

Wiele badań wskazywało na wpływ składników odżywczych, w tym witaminy D, na funkcje poznawcze u seniorów, jednak dane pozyskiwane były w oparciu o jadłospis i sprawdzanie poziomu witaminy D we krwi. Chcieliśmy wiedzieć, czy witamina D jest obecna w mózgu, a jeśli tak, to jaka jej koncentracja wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia demencji

– przekazała dr Kyla Shea.

Szacuje się, że na demencję cierpi blisko 55 milionów osób na świecie, a wraz ze starzeniem się populacji liczba ta będzie wzrastać. Aby opracować metody zapobiegania lub spowalniania otępienia, musimy lepiej zrozumieć czynniki, które przyczyniają się do jego rozwoju.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY