Europol ujawnił rozległą sieć przemytu migrantów w całej UE

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Obóz dla imigrantów na poligonie w Rudnikach, Litwa

Obóz dla imigrantów na poligonie w Rudnikach, Litwa / Fot. PAP/EPA/Toms Kalnins. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W Niemczech, na Litwie i w Polsce aresztowano sześćdziesięciu jeden podejrzanych członków siatki przemytniczej ułatwiającej wjazd irackich migrantów do UE - poinformował w czwartek Europol.

Zobacz także: Hiszpania: Fałszywy poród w samolocie dał pretekst do ucieczki imigrantów

Organ UE przekazał, że siatka przestępcza, złożona głównie z obywateli Syrii i Turcji, zorganizowała przemyt irackich migrantów z Bagdadu do Unii Europejskiej.

Migranci, zwerbowani w Iraku, podróżowali samolotem przez Turcję do Rosji, a stamtąd lecieli na Białoruś, po czym przedostawali się do UE przez granice Łotwy, Litwy i Polski.

Miejscem docelowym były głównie Niemcy i Finlandia.

W ponad 100 przypadkach sieć przestępcza wprowadziła grupy migrantów do UE. Podejrzani żądali od migrantów od 3 000 do 15 000 euro, a szacowany łączny dochód wyniósł ponad 16 milionów euro.

Podając szczegóły działalności grupy, Europol powiedział, że większość osób zaangażowanych w przemyt migrantów nie znała się osobiście. Płatności były dokonywane za pomocą hawali (nieformalnego arabskiego systemu transferu wartości) przez pośredników i kryptowalutę. Kierowcy, głównie narodowości ukraińskiej, byli opłacani w zamian za zdjęcia migrantów w miejscu docelowym.

Europol poinformował również, że niektórzy zostali porzuceni po przybyciu na Białoruś. Nie mogąc wrócić do domu, migranci organizowali własne nielegalne przekroczenie granicy z UE. Większość z nich wykorzystała do przekroczenia granicy jedną z wielu grup dostępnych na platformach komunikacyjnych w mediach społecznościowych, kierując się głównie do Niemiec.

Kierowcy żądali od 500 do 1000 euro za każdego.

Migranci relacjonowali podróże często w warunkach zagrażających życiu. W jednym przypadku w Niemczech migrant został znaleziony martwy po tym, jak został porzucony przez kierowcę z powodu poważnego stanu zdrowia w pobliżu granicy polsko-niemieckiej, według Europolu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmx.news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY