- 16 listopada obchodzone jest Wspomnienie Matki Boskiej Ostrobramskiej.
- Wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia, Królowej Korony Polskiej zlokalizowany jest w kaplicy w Wilnie.
- Zgodnie z tradycją, wielu wiernych przebywa schody na drodze do kaplicy na kolanach.
- Zobacz też: Niemcy przestają sobie radzić z napływem uchodźców z Ukrainy
Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy
I w Ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy
Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem!
– pisał Adam Mickiewicz w Inwokacji (“Pan Tadeusz”). Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej zlokalizowany jest w kaplicy ostrobramskiej w Wilnie. Przez wiernych uważany jest za cudowny. Nie jest pewne, kto jest autorem.
Wikipedia podaje:
Na całą kompozycję wizerunku Pani Ostrobramskiej składają się dwie korony (nałożona jedna na drugą). Korony są ze złoconego srebra, jedna barokowa dla Królowej Niebios, druga rokokowa dla Królowej Polski.
16 XI – wspomnienie Matki Bożej Ostrobramskiej. Matki Bożej Miłosierdzia ❤ #ŚwMaksymilianKolbe: “Matko Boska Ostrobramska, nie masz na swym ręku Dzieciątka Jezus, to weź mnie na swoje ręce i przenieś szczęśliwie przez całe życie.” pic.twitter.com/qwIlYxDN2X
— Radio Niepokalanów (@Rd_Niepokalanow) November 16, 2022
Kult
Szczególny kult wizerunku rozpoczął się po najeździe moskiewskim na Wilno w 1655 roku. Zarówno obraz, jak i kaplica ucierpiały podczas starcia szturmujących Wilno rosyjskich wojsk z obrońcami miasta.
W czasie zaborów w Bramie Ostrobramskiej (i w pobliżu) odbywały się patriotyczne manifestacje. Po klęsce powstania styczniowego w 1864 roku zmieniono napis na frontonie kaplicy z
Matko Miłosierdzia pod Twoją obronę uciekamy się
na
MATER MISERICORDIAE, SUB TUUM PRAESIDIUM CONFUGIMUS
W uroczystości koronacji Madonny w 1927 roku uczestniczyli m.in. Józef Piłsudski oraz Ignacy Mościcki. Wśród wotów dziękczynnych znajduje się tabliczka podarowana przez tego pierwszego, a jej napis głosi:
Dzięki Ci Matko za Wilno
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Wikipedia, Twitter, Brewiarz.pl