- Rozpoczęto kampanię “Puste ramy” na rzecz zwrotu dzieł sztuki, które zostały zrabowane Polakom przez Rosjan i Niemców podczas II wojny światowej.
- Specjalne tablice informacyjne o przedmiotach utraconych przez Polskę w czasie wojny zostaną umieszczone w 12 polskich miastach.
- Szacuje się, że ponad 50 proc. przedwojennej zawartości polskich muzeów zostało utracone.
- Zobacz też: Ukraińska policja rozbiła siatkę gwałcicieli rosyjskich dzieci
Rozpoczęto kampanię “Puste ramy” na rzecz zwrotu dzieł sztuki, które zostały zrabowane Polakom przez Rosjan i Niemców podczas II wojny światowej. Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że Polska złoży siedem kolejnych wniosków o zwrot dzieł sztuki wywiezionych z Polski przez Związek Sowiecki podczas II wojny światowej. Powiedział, że Polska nie zrezygnuje z prób odnalezienia i przywrócenia swojego dziedzictwa kulturowego zagrabionego podczas wojny.
Ogólnopolska kampania “Puste ramy” ma na celu podniesienie świadomości na temat dzieł sztuki wywiezionych w czasie wojny zarówno przez Niemców, jak i Rosjan. Jego konferencja prasowa odbyła się w Pałacu Królewskim w Wilanowie w Warszawie. Specjalne tablice informacyjne o przedmiotach utraconych przez Polskę w czasie wojny zostaną umieszczone w 12 polskich miastach.
Wicepremier zaznaczył, że Polska poniosła największe straty w swoim dziedzictwie spośród wszystkich narodów biorących udział w wojnie. Szacuje się, że ponad 50 proc. przedwojennej zawartości jej muzeów zostało utracone. Oznacza to, że do dziś w wielu polskich muzeach mamy kilka pustych ram jako symbole polskich strat wojennych.
Rosja
Według Glińskiego, Polska złożyła 20 dyplomatycznych wniosków restytucyjnych obejmujących 12 tys. dzieł sztuki. Żadne z nich nie zostało uwzględnione przez Federację Rosyjską, ale Polska jest gotowa złożyć jeszcze siedem takich roszczeń wobec Rosji.
Zgodnie z prawem międzynarodowym Rosja jest zobowiązana do zwrotu nielegalnie pozyskanych dzieł sztuki. Część wywiezionych z Polski dzieł jest eksponowana w Muzeum Puszkina w Moskwie. Co ciekawe, są to w sporej mierze obrazy religijne.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Polskie Radio 24