Hernik: 11 września był szokiem dla Amerykanów. Zareagowali w sposób drastyczny [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jan Hernik

Jan Hernik / Fot. Jan Hernik

"Atak na WTC to symbol ataku na dobrobyt i potęgę świata Zachodu. Jeśli chodzi o skutki, to Amerykanie zareagowali w sposób drastyczny" - mówił w Dniu na żywo w MN Jan Hernik, analityk Warsaw Institute.

Zobacz także: 21 rocznica zamachu na World Trade Center i Pentagon. Poznaj spiskowe teorie na temat tego wydarzenia

Skutki ataków z 11 września

“Możemy powiedzieć o wielu skutkach, które dotykają nie tylko Amerykanów, ale tak naprawdę obywateli na całym świecie. Po zamachach wprowadzono w ramach bezpieczeństwa wiele dodatkowych kontroli na lotniskach. Mówiąc o skutkach zamachów, to fakt, iż zaledwie kilkadziesiąt godzin po zamachach prezydent George W. Bush uruchomił procedurę Gabinetu Cieni – to warto podkreślić. Miało to za zadanie chronić najważniejszych urzędników państwowych na wypadek ataku atomowego na terytorium Stanów Zjednoczonych” – mówił Hernik.

Patriot Act

“11 września był szokiem dla Amerykanów. Atak na WTC to symbol ataku na dobrobyt i potęgę świata Zachodu. Jeśli chodzi o skutki, to Amerykanie zareagowali w sposób drastyczny – wprowadzono “Patriot Act”, który dał autoryzację do więzienia nie-amerykanów bez wyroków sądowych w imię walki z terrorem. Główny przykład to oczywiście Guantanamo” – podkreślał gość MN.

Wojna w Iraku i ISIS

“Wojna w Iraku, do którego Stany Zjednoczone wprowadził Bush. Dziś już wiemy, nie było tego zagrożenia, o którym się mówiło i które usprawiedliwiało tę ingerencję, czyli broń masowego rażenia. Służby amerykańskie przyznały, że nie było czegoś takiego. Był to wynik strachu i chęć prewencji. Wojna zakończyła się wycofaniem wojsk, co wcześniej było już obiecywane. To z kolei skończyło się powstaniem Państwa Islamskiego i kolejnymi zamachami czy falą migrantów z Syrii i Bliskiego Wschodu. To skutki, które dotknęły cały świat” – komentował Hernik.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY