Znamy polskiego kandydata do Oscara. Ma szansę?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Siedmioosobowa komisja, powołana przez dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wybrała polskiego kandydata do Oscara. O to miano rywalizowało 8 filmów.
  • Szansę na powalczenie w najbliższej edycji Oscarów otrzyma film “IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Produkcja zostanie zgłoszona w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.
  • 95. gala rozdania Oscarów odbędzie się 12 marca 2023 r. Wcześniej, bo 24 stycznia 2023 r. dowiemy się, czy polski film otrzyma oscarową nominację.
  • Głównym bohaterem “IO” jest osiołek. Film jest współczesną interpretacją zaliczanego do klasyki kina francuskiego filmu “Na los szczęścia, Baltazarze!” Roberta Bressona z 1966 roku.
  • Zobacz także: Maria Mirecka-Loryś uhonorowana przez podkarpacki sejmik

Polski kandydat do Oscara

Komisja decydowała, że szansę na powalczenie w najbliższej edycji Oscarów otrzyma film “IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Produkcja zostanie zgłoszona w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. 95. gala rozdania Oscarów odbędzie się 12 marca 2023 r. Wcześniej, bo 24 stycznia 2023 r. dowiemy się, czy polski film otrzyma oscarową nominację.

Głównym bohaterem “IO” jest osiołek. Film jest współczesną interpretacją zaliczanego do klasyki kina francuskiego filmu “Na los szczęścia, Baltazarze!” Roberta Bressona z 1966 roku. Autorami scenariusza są Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek.

Komisja zdecydowała

Na czele komisji, która wybierała polskiego kandydata do Oscara, stanęła Ewa Puszczyńska – producentka m.in. “Idy” i “Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego. W komisji zasiedli również: szef PISF Radosław Śmigulski, kompozytor Jan A. P. Kaczmarek, nagrodzony Oscarem za muzykę do “Marzyciela” i Sean Bobbitt – jeden z producentów animowanego “Twojego Vincenta” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, a także Tadeusz Łysiak – reżyser krótkometrażowej “Sukienki”, która w ubiegłym roku otrzymała oscarową nominację, Mariusz Łukomski – producent i dystrybutor filmowy – oraz Kamila Morgisz – kierownik Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

O miano polskiego kandydata do Oscara rywalizowały:

1. “Film balkonowy”, reż. Paweł Łoziński

2. “Iluzja”, reż. Marta Minorowicz
3. “Cicha ziemia”, reż. Aga Woszczyńska
4. “Kobieta na dachu”, reż. Anna Jadowska
5. “IO”, reż. Jerzy Skolimowski
6. “Broad Peak”, reż. Leszek Dawid


7. “Fucking Bornholm”, reż. Anna Kazejak


8. “Filip”, reż. Michał Kwieciński 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMF24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY