Libicki: Warunki, o których mówiła Ursula von der Leyen nie zostały spełnione [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jan Filip Libicki

Senator PSL Jan Filip Libicki na sali obrad / Fot. PAP/Marcin Obara. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

"Mamy do czynienia ze zmianami, które wprost godzą w niezależność sądów i niezawisłość sędziów" - mówił w Dniu na żywo w MN Jan Filip Libicki, senator PSL - Koalicji Polskiej.

Zobacz także: Guziak-Nowak: Jesteśmy dopiero w połowie drogi ws. aborcji. Nieustannie apeluję do rządzących

Warunki KE

“Wątpliwe, żebyśmy dostali pieniądze. Warunki, o których mówiła Ursula von der Leyen nie zostały spełnione. Kiedy obradowaliśmy nad ustawą, która zamieniała Izbę Dyscyplinarną SN na Izbę Odpowiedzialności Zawodowej, mówiliśmy o tym w Senacie, że nie jest to spełnienie warunków KE. Zgłosiliśmy poprawki i już wtedy mówiliśmy, że jeśli te poprawki Senatu zostaną odrzucone, to pieniądze z KPO będą zagrożone. I jak widać – mieliśmy rację” – mówił Libicki.

Nowe warunki Komisji

“W wywiadzie von der Leyen dla Dziennika Gazety Prawnej pojawił się nowy warunek, czyli możliwość kwestionowania statusu sędziego przez innych sędziów, ale był to wywiad prasowy. To nie jest oficjalne stanowisko. Natomiast to, co było oficjalnym stanowiskiem nie zostało spełnione” – dodał senator PSL.

Niezależność sędziów

“Widzę możliwość obcinania środków w formie kar, jakie zostały nałożone za Izbę Dyscyplinarną, za Turów. Traktaty europejskie zostawiają krajom członkowskim wolną rękę co do organizacji wymiaru sprawiedliwości. Tutaj mamy do czynienia ze zmianami, które wprost godzą w niezależność sądów i niezawisłość sędziów” – komentował gość MN.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY