Belgia: Powstanie muzeum Generała Maczka?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Pomnik gen. Stanisława Maczka w Krakowie

Pomnik gen. Stanisława Maczka w Krakowie / Fot. Wikimedia Commons

Prawdopodobnie jeszcze w 2022 roku Belgia podejmie decyzję w sprawie budowy Memoriału Generała Maczka. Miałby zostać postawiony w Roeselare.
  • Polski ambasador w Brukseli ogłosił, że najprawdopodobniej niedługo Belgia podejmie ostateczną decyzję w sprawie budowy Memoriału Generała Maczka.
  • Ekspozycja miałaby koncentrować się na wyzwalaniu Flandrii przez polską 1. Dywizję Pancerną w 1944 roku.
  • Jeszcze poprzednicy Siemianowskiego na stanowisku ambasadora przedsięwzięli projekt muzeum ku pamięci polskiego generała i wspomnianej dywizji.
  • Zobacz też: Węgry: Rząd ukarał linię lotniczą. Ryanair przerzucał koszty podatku na pasażerów

Rafał Siemianowski, ambasador RP w Królestwie Belgii, ogłosił, że prawdopodobnie jeszcze w 2022 roku Belgia podejmie decyzję w sprawie budowy Memoriału Generała Maczka. Miałby zostać postawiony w Roeselare, mieście wyzwolonym z rąk niemieckich przez Polaków.

Ekspozycja będzie koncentrować się na wyzwalaniu Flandrii przez 1. Dywizję Pancerną w 1944 roku.

Muzeum

Jeszcze poprzednicy Siemianowskiego na stanowisku ambasadora przedsięwzięli projekt muzeum ku pamięci polskiego generała i wspomnianej dywizji.

W ostatnim czasie udało się odsłonić dwa murale przedstawiające generała Maczka. Na jednym jest belgijska harcerka Simonne Brugghe, która pomagała polskim żołnierzom w trakcie wyzwalania Belgii. Na uroczystości, które odbyły się w Roeselare, przyjechała delegacja z Polski, belgijska Polonia i przedstawiciele naszej ambasady. To pierwszy element tego wielkiego projektu, ponieważ murale są umieszczone na ścianach dwóch budynków, pomiędzy którymi znajduje się ten poniemiecki bunkier, w którym będzie muzeum. Teraz piłeczka jest po stronie władz miasta Roeselare, ponieważ to one muszą zainicjować konkretne już działania budowy memoriału.

Polscy żołnierze nie wyzwolili we Flandrii wyłącznie Roeselare, ale również wiele innych belgijskich miast i wiosek, a wśród nich Poperinge, Ieper, Tielt, Aalter, Gandawę, Sint Niklaas, Beveren-Waas, czy Merksplas.

Polska ma zamiar utworzyć miejsce pamięci generała Maczka i Polskiej Dywizji Pancernej w Belgii. W tym celu ambasada współpracuje z miastem Roeselare.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PCh24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY