Gen. Wroński: W Madrycie zapadły historyczne decyzje [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Gen. Dariusz Wroński

Gen. Dariusz Wroński / Fot. Media Narodowe

"Jeżeli Jens Stoltenberg powiedział, że do końca roku PKB wszystkich krajów będą znacznie wyższe, to trzeba powiedzieć, że zwiększenie do 3% PKB poszczególnych krajów, w tym między innymi Polski, spowoduje że ruszamy w kierunku nowoczesnego i precyzyjnego wyposażenia" - mówił w Dniu na żywo w MN gen. Dariusz Wroński.

Zobacz także: Promują Dmowskiego na ulicach mazowieckich miast. To odpowiedź na działania warszawskich radnych

Szczyt NATO, co przyniósł?

“Chodzi o wzmocnienie obrony kolektywnej Sojuszu Północnoatlantyckiego. Możemy je ująć w trzech punktach. Warunkiem absolutnie numer jeden to uznanie Rosji za zagrożenie, przeciwnika dla państw NATO. Od tego momentu wszystko, co się wydarzy, to konsekwencje zdefiniowania nowego statusu Rosji. Druga kwestia – punkt trzeci Traktatu Północnoatlantyckiego staje się dominującym, bo cały czas mówiliśmy o piątym. Tymczasem paragraf trzeci mówi o tym, że każdy kraj musi rozwijać swoje zdolności tak, by odeprzeć przeciwnika. Co to oznacza? Jeżeli sami mamy być potęgą, to musimy łożyć na swoje siły zbrojne. I dalej – V Korpus USA ze swoim stałym dowództwem. Te wojska będą siłami szybkiego reagowania, a ja bym określił je nawet siłami natychmiastowej odpowiedzi” – mówił gen. Wroński.

NATO vs Rosja

“Szczyt madrycki był wypadkową wcześniejszych spotkań, takich jak w Warszawie kilka lat temu. Pewne elementy, które miały być poruszane w Madrycie, one pojawiły się już w Ramstein. Stamtąd były pewne przecieki. Do tych możliwych decyzji ustawiał się Putin , który zacieśnia współpracę na kierunku indopacyfiku, głębiej wchodzi w Afrykę i Amerykę Płd. Pokazuje, że tworzy pewną jedność, przeciwstawia liczebnie 65%-70% ludności świata, która będzie przeciwko garstce 40%, którą posiada NATO. Ale NATO ma o wiele lepsze, nowocześniejsze, precyzyjne uzbrojenie, zgrane zespoły oraz zgrany i nowoczesny system strukturalny swojego układu” – podkreślał Wroński.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY