Sprawdź nadchodzące wydarzenia! Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych [7-12.06]: demonstracje, pikiety, spotkania

zobacz koniecznie
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jan Bodakowski UE Unia Europejska

Jan Bodakowski UE Unia Europejska / Jan Bodakowski UE Unia Europejska

Piękna letnia pogoda sprzyja wychodzeniu z domu. Sprzyjające okoliczności przyrody warto więc wykorzystać na zwiedzanie i udział w patriotycznych spotkaniach. Tylko rok do wyborów parlamentarnych i samorządowych, więc trzeba zadbać o tworzenie terenowych środowisk patriotycznych.

7 czerwca wtorek

Spotkajmy się 7 czerwca o godz. 11.00 przy ul. Bazarowej w Szczecinie, aby wspólnie złożyć życzenia Pani ppłk Danucie Szyksznian-Ossowskiej „Sarence” w jej 97. urodziny! Patronat nad naszym spotkaniem objął Leszek Dobrzyński, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ppłk Danuta Szyksznian-Ossowska „Sarenka” z d. Janiczak urodziła się 7 czerwca 1925. W konspiracji zaangażowana była od najmłodszych lat, ze względu konspiracyjną działalność rodziców. Od 1940 r. była łączniczką w Okręgu Wileńskim ZWZ-AK. Zajmowała się przerzutem dokumentów, rozkazów, broni, benzyny. Uczestniczyła w Operacji „Ostra Brama” w Wilnie. W 1944 r. została osadzona w więzieniu NKGB. Była tam przesłuchiwana i torturowana. Skazana na 10 lat łagrów została zwolniona w 1945 r. Po wojnie związała się z Pomorzem Zachodnim. Za swoją konspiracyjną działalność przez długi czas była szykanowana. Została wierna swoim przekonaniom. Jest współzałożycielką szczecińskiego Klubu Żołnierzy Kresowych AK oraz honorową Prezes Zarządu Okręgu Szczecin Światowego Związku Żołnierzy AK.

Centrum Życia i Rodziny, Wojownicy Maryi i Męski Różaniec Warszawa zaprasza na wspólną modlitwę przed kinem Muranów, które szerzy zgorszenie organizując festiwal filmów pornograficznych Post Pxrn Festival Warsaw.

Klasztor Ojców Paulinów na Skałce w Krakowie i Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na spotkanie dyskusyjne z cyklu „Prymas na Skałce. Wiara – patriotyzm – tożsamość – pamięć”, które odbędzie się 7 czerwca 2022 r. w Auli Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów (ul. Skałeczna 16). Początek o godz. 18. W dyskusji wezmą udział: dr hab. Filip Musiał, prof. AIK (Instytut Pamięci Narodowej, Akademia Ignatianum w Krakowie), prof. dr. hab. Jana Żaryna (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej), ks. prof. dr. hab. Janusza Królikowskiego (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), dr. Łukasza Kamińskiego (Uniwersytet Wrocławski). Prowadzenie dr Andrzej Sznajder (Instytut Pamięci Narodowej)

Hanna Budzyńska, Paweł Drzymała oraz Łukasz Komorowski z Oddziałowego Archiwum IPN w Poznaniu zaprezentują książkę „Wybory czerwcowe 1989 r. w województwie poznańskim. Wybór dokumentów”. Moderator: dr Rafał Kościański. Premiera na kanale YouTube IPNtv oraz na Facebooku poznańskiego oddziału 7 czerwca 2022 o godzinie 18:00.

8 czerwca środa

W dniach od 8 do 10 czerwca 2022 r. w hotelu „Złote Arkady” w Częstochowie, przy ul. Boya-Żeleńskiego 12, odbędzie się ogólnopolska, interdyscyplinarna konferencja naukowa „»Bóg, Honor, Ojczyzna«? Imponderabilia w wojsku, aparacie bezpieczeństwa i służbach specjalnych”. Celem konferencji jest zaprezentowanie szczegółowych badań nad problemem postrzegania ojczyzny, patriotyzmu, suwerenności państwa, wiary w Boga, tradycji, honoru, etosu czy zasad etyki, jakie miały towarzyszyć żołnierzom oraz funkcjonariuszom służb mundurowych i specjalnych w trzech okresach dziejowych w latach: 1918–1945 (II Rzeczpospolita), 1943–1990 (Polska „ludowa”), od 1990 r. do czasów współczesnych (III Rzeczpospolita).

Oddział IPN w Krakowie i Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zapraszają 8 czerwca 2022 r. o godz. 18.00 do Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” przy ul. Dunajewskiego 8 na wykład pt. „Bohaterowie lwowskiej AK w latach 1941-1944”, który wygłosi dr Paweł Naleźniak z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej.

9 czerwca czwartek

Klub imienia Romana Dmowskiego, Chrobry Szlak i Akcja Narodowa zapraszają na ulicę Jana Kilińskiego 86
9 czerwca 1946 roku. Uroczystość ku czci zamordowanego przez warszawskie UB 29-letni Tadeusza Łabędzkiego, łodzianina, działacza Młodzieży Wszechpolskiej i Stronnictwa Narodowego, żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. odbędzie się w czwartek 9 czerwca o godzinie 18:00 pod tablicą pamiątkową umieszczoną na ścianie domu, gdzie mieszkał Tadeusz Łabędzki – przy ul. Kilińskiego 86 w Łodzi.

9 czerwca 2022 r. w Katowicach odbędą się obchody 100. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego i przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.
10.45 Plac Kwiatowy w Katowicach
– otwarcie wystawy pt. „»Pamiętaj, że nosisz mundur«. Policja Województwa Śląskiego w stulecie utworzenia”
– prezentacja znaczka pocztowego oraz koperty FDC „100 lat Policji Województwa Śląskiego”
12.00 Msza Św. w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach
13.15 Uroczysta zbiórka pod Grobem Policjanta Polskiego

10 czerwca piątek

W dniach od 10 do 12 czerwca 2022 r. w Rybniku – Boguszowicach Starych odbędzie się III Ogólnopolski festiwal piosenki harcerskiej i niepodległościowej „Śladami Niepodległości”. Festiwal odbędzie się na boguszowickiej, plenerowej scenie „Ogrodu Farskiego”. Udział w festiwalu jest całkowicie bezpłatny.

10 czerwca 2022 , godz. 18:00 Prezentacja publikacji rocznicowej „Solidarność Walcząca na Dolnym Śląsku w Encyklopedii Solidarności”. Jest to leksykon zawierający 119 biogramów i 20 haseł rzeczowych. Promocji towarzyszyć będzie panel dyskusyjny z udziałem redaktorów książki i recenzenta (K. Dworaczek, G. Waligóra, Ł. Sołtysik, A. Klarman, Ł. Kamiński) — Dolnośląskie Centrum Filmowe, Wrocław, ul. J. Piłsudskiego 64A

11 czerwca sobota

11 czerwca 2022, godz. 9:00. Wręczenie przez Prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego (w imieniu Prezydenta RP) Krzyży Wolności i Solidarności kilkunastu działaczom Solidarności Walczącej — Gmach NSZZ „Solidarność”, sala im. Janusza Łaznowskiego, III piętro, Wrocław, pl. Solidarności 1/3/5 wraz z wydarzeniami towarzyszącymi: premierowa prezentacja reprintów dwóch wydawnictw Solidarności Walczącej: „Mały konspirator” (1983) i „Walka o serca i umysły” (1987), przygotowanych przez Tomasza Balbusa i Magdę Wysocką , prezentacja repliki orzełka Solidarności Walczącej

11 czerwca 2022, godz. 10:00. Złożenie kwiatów przed odnowionym przez IPN pomnikiem ku czci Kornela Morawieckiego na skwerze Kornela Morawieckiego przez Prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego oraz delegacje władz państwowych i samorządowych. Wartę honorową zapewni Wojsko Polskie — Skwer Kornela Morawieckiego, Wrocław-Szczepin.

12 czerwca niedziela

12 października, godz. 12:00 Uroczystość przy wybudowanym przez IPN grobie Jana M. Sokołowskiego, pułkownika dyplomowanego piechoty Wojska Polskiego, żołnierza Legionów Polskich i Armii Krajowej, kawalera Orderu Virtuti Militari i aktywnego członka SW — Wrocław, Cmentarz Osobowicki

O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka

Jan Bodakowski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY