Jeśli chcesz pokoju – przygotuj się do wojny

KSIĄŻKA
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Okładka książki Jacka Hogi "Do broni".

Okładka książki Jacka Hogi "Do broni". / Fot. Wydawnictwo 3DOM

Wojna to tragedia. Doświadczenia XX wieku w niezwykle ponury sposób przypominają nam tę starą prawdę.

Okropności I wojny światowej, toczonej na niewyobrażalną w tamtym czasie skalę, wywołały długotrwały wstrząs w świadomości społeczeństw całego globu. Po jej zakończeniu podjęte zostały działania, o których sądzono, że pozwolą uniknąć konfliktu zbrojnego w przyszłości – utworzono Ligę Narodów, protoplastę dzisiejszego ONZ, a w 1928 r. podpisano pakt Brianda-Kelloga o wyrzeczeniu się wojny jako instrumentu polityki narodowej. Nadzieje na powszechne rozbrojenie okazały się jednak płonne, a po zaledwie 20 latach od zawarcia pokoju świat znów ogarnęła wojenna pożoga.

Zobacz także: Polacy dołączą do obrony Lwowa. “Są ludzie, którzy się nie boją walki i ryzyka”

Dziś idea, że posiadanie sił zbrojnych jest jedną z gwarancją istnienia bytu państwowego, wydaje się czymś oczywistym. Pragniemy, aby nasz kraj rozwijał się w pokoju i nie chcemy, by stan ten był zakłócony przez jakikolwiek zbrojny konflikt, jednak gdyby do niego doszło, musimy posiadać odpowiednie środki do skutecznej obrony, a problem ten staje się coraz bardziej palący w kontekście aktualnych wydarzeń za naszymi wschodnimi granicami. Nic dziwnego, że kwestia naszej obronności stanowi dziś pole do głębokich rozważań – i właśnie takich podjął się Jacek Hoga w swej książce „Do broni!”.

Wydawnictwo 3DOM pragnie zaprezentować Państwu zbiór felietonów i prelekcji, w których autor porusza rozmaite aspekty stanu polskich sił zbrojnych. Jakie znaczenie ma dla nas geopolityczne położenie Polski i jaką rolę odgrywamy jako wschodnia rubież NATO? Czy koncepcja rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej jest zasadna z punktu widzenia realiów współczesnego pola walki? Jak przedstawia się wyposażenie Wojska Polskiego w najnowocześniejszy sprzęt i jaką zdolność bojową prezentuje nasza armia? Czy obecność amerykańskich wojsk na naszym terenie stanowi dla Polaków gwarancję bezpieczeństwa?

Gorąco polecamy Państwu tę niezwykle zajmującą pozycję, której autor rzuca światło na wiele współczesnych zagadnień militarno-politycznych, jednocześnie kreśląc szeroką perspektywę tła historycznego i nawiązując do rozmaitych analogii z przeszłości. Książka jest dostępna w przedsprzedaży na stronie naszego wydawnictwa.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY