Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 27 grudnia do 2 stycznia

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
powstanie wielkopolskie 1918

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Nadesłana

Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia jest rocznica zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Warto o tym naszym ciesielstwie pamiętać i brać przykład z Wielkopolan, którzy byli wykorzystali możliwości samoorganizacji i słabości wroga.

Zobacz także: Prezydent Duda zawetował Lex TVN! Zobacz jak się tłumaczył

27 grudnia 2021 r., w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W celu uczczenia nowego święta i oddania hołdu uczestnikom bohaterskiego zrywu Instytut Pamięci Narodowej wraz z wojewodami zorganizował prezentację w całej Polsce wystawy „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919”.

Wystawę można obejrzeć w takich miastach jak:

Białystok – w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku
Bydgoszcz – w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy
Gdańsk – w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku
Kielce – na pl. Artystów
Kraków – na pl. Matejki
Łódź – Rynku Manufaktury
Poznań – przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu
Rzeszów – w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie
Warszawa – w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”
Wrocław – w holu Dworca Głównego PKP we Wrocławiu

Na planszach wystawy, przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z powstaniem: jego genezę z uwypukleniem działań organicznikowskich, przygotowujących społeczeństwo polskie Poznańskiego do odzyskania niepodległości, wybuch powstania z podkreśleniem jego spontaniczności związanej z przyjazdem do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, a także jego przebieg, tak od strony militarnej, jak i dyplomatycznej. Wystawa podejmuje też próbę bilansu powstania i wkładu Wielkopolan w walki o granice całej II RP.

27 grudnia poniedziałek

Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, Fundacja Narodowa im. Romana Dmowskiego oraz Towarzystwo Gimnastyczne “Sokół” w Warszawie im. Gen. Józefa Hallera
zapraszają Państwa do udziału w konferencji historycznej „Wokół Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Historia, teraźniejszość, przyszłość”. Konferencja odbędzie się 27.12 w godz. 12.30-17.00, w gmachu Muzeum Niepodległości przy al. “Solidarności” 62 w Warszawie. Wśród panelistów między innymi: prof. Olaf Bergmann (Wielkopolskie Muzeum Niepodległości), Jan Engelgard, Krzysztof Drozdowski, Jacek Janas, Dariusz Wasilewski oraz Andrzej Szlęzak
Konferencji towarzyszyć będzie otwarcie wystawy pt. Niepodległość po wielkopolsku.

Stworzone we współpracy z poznańskim oddziałem IPN widowisko koncertowe „Chwała i zwycięstwo! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” odbędzie się 27 grudnia o godz. 21:00 w kolejowej hali i będzie transmitowane w TVP 1.

Na scenie zobaczymy między innymi: Stanisława Soykę, Halinę Mlynkovą, zespół Luxtorpeda, Martę Burdynowicz, Annę Lasotę, zespół Dagadana, Michała Kowalonka i Janusza Radka. Ponadto w widowisku udział wezmą Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego oraz Orkiestra Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu.

Widowisko koncertowe „Chwała i zwycięstwo! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” składa się z kilku warstw i łączy historię ze współczesnością. Opowieść poprzez piosenki z epoki, przeplatane przebojami współczesnymi dopełni część historyczna, tocząca się równolegle zarówno w warstwie obrazowej, jak i narracji filmowej świadków epoki. Skupiona będzie przede wszystkim na ogólnopolskich owocach zwycięstwa Wielkopolan sprzed ponad 100 lat i jego wpływie na późniejsze losy Polski.

„Chwała i zwycięstwo! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” to również połączenie muzyki z najnowocześniejszymi technologiami video-mappingu i działaniami live-act. Siłę widowiska stanowi jego aspekt artystyczny — oparty na nowoczesnej oprawie muzycznej utworów, zaaranżowanych przez wybitnych kompozytorów, a także zastosowane techniki sceniczne oraz technologie przekazu telewizyjnego.

29 grudnia środa

Niklot zaprasza 29 grudnia na wykład doktora Łukasza Nowoka na temat: “Chorwacki ruch narodowy u władzy 1941-1945”. Wykład odbędzie się o godzinie 17.00. ulica Jana Olbrachta 46 (klub Metal Cave)

2 stycznia niedziela

Klub imienia Romana Dmowskiego zaprasza na łódzkie uroczystości w 83. rocznicę śmierci Romana Dmowskiego. Okolicznościowa pikieta odbędzie się 2 stycznia (niedziela) o godz. 16:30 pod tablicą pamiątkową Stronnictwa Narodowego przy ul. Piotrkowskiej 86. Po zakończeniu pikiety udamy się do kościoła oo. Jezuitów, aby zapalić znicze pod tablicą poświęconą Romanowi Dmowskiemu.

O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY