W Warszawie brakuje karetek. Pacjenci z COVID-19 mają pierwszeństwo?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
SZCZECIN PRZEKAZANIE KARETEK DLA POGOTOWIA RATUNKOWEGO

SZCZECIN PRZEKAZANIE KARETEK DLA POGOTOWIA RATUNKOWEGO / PAP/Marcin Bielecki

Ratownicy i dyspozytorzy zaznaczają, że doszło do sytuacji, w której łatwiej jest dostać się do szpitala z pacjentami zakażonymi koronawirusem - bo dla nich jest dużo miejsc -  niż z cierpiącymi na inne schorzenia.
  • Poniedziałek był kolejnym dniem z mocno ograniczoną dostępnością do karetek pogotowia. 
  • W Warszawie w ubiegłym tygodniu oczekujących zleceń było nawet 120. Wszystkie ambulanse były zajęte i nie można ich było wysłać do potrzebujących pacjentów.
  • Ratownicy i dyspozytorzy zaznaczają, że doszło do sytuacji, w której łatwiej jest dostać się do szpitala z pacjentami zakażonymi koronawirusem – bo dla nich jest dużo miejsc –  niż z cierpiącymi na inne schorzenia.
  • Zobacz także: Nowe obostrzenia od początku grudnia. Niedzielski zapowiada

Poniedziałek jest kolejnym dniem. gdy brakuje karetek pogotowia. Jak ustalili dziennikarze RMF FM, we Wrocławiu przed godziną 12 na realizację czekało 45 wezwań, w Warszawie – 30, w Poznaniu około 20 i średnio po 10 Krakowie i w Katowicach.

W Warszawie i innych miastach brakuje karetek

W Warszawie w ubiegłym tygodniu oczekujących zleceń było nawet 120. Wszystkie ambulanse były zajęte i nie można ich było wysłać do potrzebujących pacjentów.

Jak wiadomo, ratownicy pracują ponad siły. W Warszawie i w okolicach mają do 780 wezwań dziennie. To nawet o 60 procent więcej niż rok temu, podczas drugiej fali pandemii koronawirusa.

Liczba wezwań, których na bieżąco nie są w stanie obsługiwać stołeczne ambulanse – lawinowo – rośnie od miesiąca. To m.in. skutek przekształcania kolejnych szpitali na częściowo lub w całości covidowe.

Ratownicy i dyspozytorzy zaznaczają, że doszło do sytuacji, w której łatwiej jest dostać się do szpitala z pacjentami zakażonymi koronawirusem – bo dla nich jest dużo miejsc –  niż z cierpiącymi na inne schorzenia.

Jeden z rozmówców RMF FM opisał sytuację, w której jego zespół dostał wezwanie do pacjenta z udarem, dopiero po sześciu godzinach od przyjęcia zgłoszenia.

Zdarza się również, że dyspozytorzy przekonują niektórych pacjentów, że szybciej sami dotrą na SOR, niż karetką. Chodzi o przypadki, które nie są pilne.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Poniedziałkowe dane MZ

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 115 osób; zmarło 18 chorych – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii wykryto 3 mln 520 tys. 961 przypadków Covid-19. Zmarło 83 tys. 55 chorych.

Według danych resortu zdrowia, nowe przypadki zakażenia pochodzą z województw: mazowieckiego (2749), śląskiego (1458), małopolskiego (1136), dolnośląskiego (1074), wielkopolskiego (972), pomorskiego (869), zachodniopomorskiego (851), kujawsko-pomorskiego (762),łódzkiego (691), opolskiego (517), podkarpackiego (418), lubuskiego (395), lubelskiego (383), warmińsko-mazurskiego (328), podlaskiego (193), świętokrzyskiego (182).

W ciągu doby wykonano ponad 51,1 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym prawie 17,9 tys. antygenowych – poinformował resort zdrowia.

W sumie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 mln 520 tys. 961 przypadków. Zmarło 83 tys. 55 osób z Covid-19.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY