Słowacki ksiądz profesor o zakazie aborcji na Słowacji: Musimy być cierpliwi [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0  
  Loading
Ks. Prof. Pavol Dancák

Ks. Prof. Pavol Dancák / Fot. Piotr Motyka

O sytuacji z ochroną życia na Słowacji, próbami jej poprawy, wielkich marszach dla życia, potrzebie rozmowy, argumentów i cierpliwości mówi w rozmowie z Piotrem Motyką, dla Mediów Narodowych, kierownik Katedry Filozofii i Religioznawstwa na Wydziale Teologii Greckokatolickiej na Uniwersytecie w Prešov na Słowacji, Ksiądz Profesor dr. hab. Pavol Dancák.

Zobacz także: Łukaszenka o migrantach. Chce, aby Niemcy “odebrali tych ludzi”

Piotr Motyka: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica! Księże Profesorze, chciałem zapytać, jaka jest obecnie sytuacja z ochroną życia dziecka poczętego na Słowacji?

Ks. Prof. Pavol Dancák: Obecnie aborcja jest legalna i może być zrobiona na żądanie do 12 tygodnia. Na Słowacji parę dni temu była w naszym parlamencie mowa o zmianie poziomu ochrony życia, która między innymi miała wydłużyć czas oczekiwania na aborcję do 96 godzin, zamiast 48, jak do tej pory oraz przyznać wyższą pomoc finansową dla rodzin w przypadku narodzin niepełnosprawnego dziecka. Autorką tej ustawy była posłanka rządzącej partii Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OL’aNO) Anna Záborská. Brakło jednego głosu, żeby ta inicjatywa przeszła, która nie tyle w pełni broniła życia, co poprawiała obecne warunki i dawała szansę kobiecie do przemyślenia.

Piotr Motyka: Wspominał Ksiądz, w tym kontekście, o słowach, które padły podczas dyskusji w parlamencie , że dziecko nienarodzone nie jest człowiekiem, jak Ksiądz to skomentuje?

Ks. Prof. Pavol Dancák: Były różne wypowiedzi na ten temat, właśnie takie ekstremalne, jak te że nienarodzone dziecko nie jest człowiekiem. To się często powtarza wbrew temu, że nauki przyrodnicze, prenatalna medycyna, psychologia prenatalna pokazują nam, że człowiek jest od momentu poczęcia, jest to jednostka względnie niezależna od kobiety, która ma swój własny program rozwoju.

Piotr Motyka: Jak mocny jest ruch obrońców życia na Słowacji?

Ks. Prof. Pavol Dancák: Marsze dla życia organizowane na Słowacji, to największe wydarzenia społeczne. Najwięcej ludzi uczestniczy w tych spotkaniach, jeśli to porównamy z różnymi innymi politycznymi manifestacjami.

Piotr Motyka: Czy uważa Ksiądz, że ulegnie poprawie poziom ochrony życia na Słowacji i aborcja zostanie zakazana?

Ks. Prof. Pavol Dancák: Naturalnie, że będzie jakiś kolejny etap tego, żeby to prawo, które jest bardzo liberalne, zmieniło się i mogła być realizowana ochrona każdego człowieka. Nasza ustawa ma stwierdzenie, że każde życie jest warte ochrony, ale z drugiej strony jest możliwość aborcji.

Piotr Motyka: Jak został odebrany na Słowacji zeszłoroczny wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego zakazujący aborcji eugenicznej?

Ks. Prof. Pavol Dancák: Są różne reakcje na ten wyrok. Zwolennicy aborcji byli zdecydowanie przeciwko niemu. Reszta zaś wyrażała zgodę na to, ponieważ życie, jako takie jest wartościowe, więc nie chodzi o to, na którym etapie, człowiek może zachorować, czy jako niemowlę, czy dorosły. Każdy to odebrał według swojego przekonania.

Piotr Motyka: Jak Ksiądz uważa, co powinno zostać zrobione, żeby poprawić sytuację w tym zakresie na Słowacji?

Ks. Prof. Pavol Dancák: Myślę, że u nas chodzi o to, byśmy kontynuowali rozmowy na ten temat, przekonywali, tłumaczyli i byli w tym bardzo cierpliwi. I żebyśmy myśleli o tym, że to nie jest tylko nasza sprawa, ale sprawa Boga.

Piotr Motyka: W takim razie szczęść Boże Słowacji w poprawie ochrony życia. Serdecznie dziękuję za wywiad, Bóg zapłać!

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY