Łukaszenka o migrantach. Chce, aby Niemcy “odebrali tych ludzi”

Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Aleksander Łukaszenka

Aleksander Łukaszenka / Fot. PAP/EPA/ALEXANDER ASTAFYEV. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

- Chcą przyjechać do Niemiec (...), a my postaramy się pomóc im w każdy możliwy sposób - powiedział Aleksander Łukaszenka. Utrzymuje ponadto, że Angela Merkel przystała na jego propozycję korytarza humanitarnego. Informacje te dementuje natomiast federalny minister spraw wewnętrznych Niemiec.

Problem z ilością migrantów

Sprowadzeni przez Aleksandra Łukaszenkę migranci zaczynają stanowić potężną grupę. Wiadomo ponadto, że zwrócił się on do Angeli Merkel z propozycją utworzenia korytarza humanitarnego do Niemiec, którym przeszłoby ok. 2 tys. uchodźców. W ubiegłym tygodniu, była kanclerz Niemiec dwukrotnie rozmawiała przez telefon z Łukaszenką, celem wyjaśnienia kryzysu migracyjnego, jak również znalezienia ewentualnego rozwiązania tej sytuacji. Zdaniem przywódcy Białorusi, Merkel miała przystać na tę propozycję. Jednakowoż niemiecki federalny minister spraw wewnętrznych odcina się o tej tezy. “Informacje o takim porozumieniu z Białorusią są nieprawdziwe” – powiedział.

Agencja dpa wyjawiła natomiast słowa Łukaszenki, jakie padły podczas spotkania z gubernatorem Grodna. “Czekam na odpowiedź UE na pytanie o 2000 uchodźców” – powiedział. Ponadto zwrócił się do Unii Europejskiej, a zwłaszcza Niemiec, by ci “odebrali od nas tych ludzi”. Stwierdził także, że oni “chcą przyjechać do Niemiec”.

A my postaramy się pomóc im w każdy możliwy sposób.

Podkreślił Aleksander Łukaszenka.

Sytuacja na granicy

Straż Graniczna podała na swoim Twitterze, że doszło do kolejnych prób siłowego przedostania się do Polski przez uchodźców na granicy z Białorusią. Co więcej, poinformowali, że całość nadzorowali białoruscy funkcjonariusze. “Ok. 150 agresywnych cudzoziemców próbowało wedrzeć się na terytorium Polski” – napisali. Na zamieszczonym materiale wideo widać ponadto, że polscy żołnierze oślepiani są przez Białorusinów m.in. laserami.

Atak był nadzorowany przez Białorusinów. Białoruskie służby m. in. oślepiały naszych żołnierzy i funkcjonariuszy laserami.

Podało z kolei Ministerstwo Obrony Narodowej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY