Paweł Ozdoba o zmianie daty Dnia Ojca na dzień Św. Józefa: Chcemy ożywić temat ojcostwa [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Paweł Ozdoba

Paweł Ozdoba / Fot. Piotr Motyka

O inicjatywie „Dzień Ojca na nowo”, przeniesieniu obchodów na 19 marca, Świętym Józefie, petycji i roli ojca w dzisiejszych czasach mówi w rozmowie z Piotrem Motyką, dla Mediów Narodowych, prezes Fundacji Centrum Życia i Rodziny, Paweł Ozdoba.

Zobacz także: Łukaszenka o migrantach. Chce, aby Niemcy “odebrali tych ludzi”

Piotr Motyka: Czy mógłby Pan Prezes przedstawić inicjatywę Fundacji Centrum Życia i Rodziny dotyczącą ustanowienia daty Dnia Ojca w Uroczystość Świętego Józefa?

Paweł Ozdoba: Centrum Życia i Rodziny zainaugurowało w tym roku kampanię „Dzień Ojca na nowo” polega ona na tym, że staramy się o oficjalne przeniesienie obchodów Dnia Ojca z 23 czerwca na 19 marca. Specjalna petycja w tej sprawie jest dostępna na stronie www.DzienOjca.pl. Chcemy w ten sposób powiązać Dzień Ojca z postacią Świętego Józefa, który jest dla nas, dla każdego mężczyzny, ojca, męża, doskonałym wzorem do naśladowania. I tym samym ta kampania pozwala nam na nadanie tego dniu nowego znaczenia i kontekstu. Zachęcam wszystkich do poparcia tej petycji, którą kierujemy do Marszałka Sejmu. Każdy głos wsparcia jest szczególnie ważny. Dodam, że aktualnie obowiązująca data Dnia Ojca jest mało znana, mało promowana, tego dnia po prostu ojcowie ze swoim dziećmi nie świętują. Chcemy w ten sposób ożywić temat ojcostwa, mówić o tym w przestrzeni publicznej, zwracać uwagę na to, że dzielny, odpowiedzialny ojciec, to jest właśnie ta postać, która jest pożądana w dzisiejszym świecie i te wartości powinny być promowane. Tym samym przeniesienie obchodów Dnia Ojca na 19 marca i powiązanie ich z uroczystością ku czci Św. Józefa pozwoli nadać nowe znaczenie temu świętu, a także przypomnieć mężczyznom o wyjątkowym patronie.

Piotr Motyka: Jaki jest społeczny oddźwięk tej propozycji czy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, z którym spotkaliście się Państwo w tej sprawie?

Paweł Ozdoba: W tym momencie petycję do Marszałka Sejmu podpisało już ponad czterdzieści tysięcy osób, te podpisy wciąż do nas spływają i każdy wciąż może wesprzeć akcję na stronie www.DzienOjca.pl. Petycję o wraz z wszystkimi głosami poparcia przekażemy Marszałkowi Sejmu oraz członkom sejmowej Komisji do Spraw Petycji. Ufamy, że posłowie staną na wysokości zadania i pozytywnie zaopiniują naszą petycję, która trafi na obrady sejmu. Wówczas będą mogli podjąć stosowną uchwałę ustanawiającą Dzień Ojca na 19 marca. Kampania wciąż się toczy, mamy sygnały wsparcia z różnych środowisk społecznych, politycznych. Przy okazji tegorocznego Marszu dla Życia i Rodziny spotkaliśmy się z panem Prezydentem Andrzejem Dudą i opowiedzieliśmy o akcji. Liczymy na szerokie poparcie polityczne naszej inicjatywy.

Piotr Motyka: Czy obecna data Dnia Ojca, 23 czerwca, również była ustanowiona przez Sejm?

Paweł Ozdoba: Tak naprawdę ten 23 czerwca, który gdzieś tam w przestrzeni publicznej funkcjonuje jako Dzień Ojca, to jest data, która nie została w żaden sposób uchwalona, przyjęta, potwierdzona jakimś dokumentem rządowym, czy decyzją parlamentu. W latach sześćdziesiątych pojawiła się propozycja ustanowienia Dnia Ojca i ona została, nieformalnie wskazana na 23 czerwca, bez żadnego uzasadnienia historycznego. Przyjęła się mniej lub bardziej, natomiast najważniejsze jest to, że nie ma żadnego kontekstu społecznego, kulturowego, religijnego. My chcemy to zmienić, aby formalnie te obchody były w Polsce 19 marca – w uroczystość świętego Józefa. Aby tak się stało, decyzję w tej sprawie musi podjąć Sejm przyjmując stosowną uchwałę.


Piotr Motyka: Czy będzie to wtedy święto państwowe?

Paweł Ozdoba: Nie apelujemy o ustanowienie święta państwowego, tylko potwierdzenia ustanowienia obchodów Dnia Ojca na 19 marca. To będzie zwykła uchwała Sejmu potwierdzająca, że w Polsce Dzień Ojca przypada w uroczystość świętego Józefa. Pozwoli to nadać temu dniu pewną wyjątkową wartość i stworzy przestrzeń do rozmowy na temat ojcostwa i roli ojca w życiu społecznym i rodzinnym. Będzie też trwałą pamiątką po Roku świętego Józefa, który właśnie obchodzimy w Kościele.

Piotr Motyka: Czy Dzień Matki, też był w taki sposób zatwierdzony przez Parlament?

Paweł Ozdoba: Obchody Dnia Matki również są swego rodzaju tradycją, wyrazem wdzięczności dla wszystkich mam, niezależnie od ich wieku. W Stanach Zjednoczonych – skąd przyszła do Polski ta tradycja – Dzień Matki jest uznawany za święto narodowe. W przedwojennej Polsce organizacją obchodów Dnia Matki zajmował się Polski Czerwony Krzyż, a święta przypadało na połowę maja i zazwyczaj był ruchome. Po wojnie ta piękna tradycja przetrwała, ale nie została formalnie potwierdzona przez decyzję Sejmu czy jakiekolwiek rozporządzenie. Mimo wszystko, Dzień Matki na trwałe wpisał się do kalendarza każdego Polaka. 26 maja niemalże każdy składa swojej mamie życzenia, przekazuje upominki lub kwiaty. Ta tradycja jednak jest trwała, w przeciwieństwie do Dnia Ojca. Przygotowując się do tej kampanii przeprowadziliśmy małe badanie społeczne, z którego wynikało dokładnie to co podejrzewaliśmy. Dzień Ojca nie jest w Polsce obchodzony powszechnie i należy to zmienić. Pomóc w tym może ustanowienie tego dnia na 19 marca.

Piotr Motyka: Gdzie na świecie Dzień Ojca jest obchodzony 19 marca?

Paweł Ozdoba: W krajach bliskich nam kulturowo, takich jak Włochy, Hiszpania, Portugalia czy Chorwacja. Nasza inicjatywa nawiązuje do tradycji krajów, które przez wiele lat rozwijały się w oparciu o zasady chrześcijańskie. Chcemy do tej tradycji nawiązać i odrzucić spuściznę z okresu PRL – czyli obchodzenie Dnia Ojca 23 czerwca. Ten wyjątkowy dzień powinniśmy obchodzić w uroczystość patrona wszystkich mężczyzn, mężów i ojców, a więc 19 marca.  

Piotr Motyka: Niech Święty Józef wspiera w tym działaniu, serdecznie dziękuję za wywiad, Bóg zapłać!

Paweł Ozdoba: Bóg zapłać, działamy!      

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY