Jaka byłaby równoległa Polska — w księgarniach nowa historia alternatywna naszego kraju pióra Marcina Wolskiego [RECENZJA]

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Marcin Wolski

Marcin Wolski / Fot. Jan Bodakowski

Zapewne wielu Polakom Marcin Wolski dziś kojarzy się tylko z PiS-owską siermiężną propagandą TVP. Jest to niewątpliwie wybór pisarza, który uznał, że działalność w aparacie bezpośredniej propagandy jest ważniejsza od oddziaływania na rodaków za pośrednictwem swoich powieści. Na takim wyborze traci Polska.

Marcin Wolski czyli talent marnowany w PiSowskiej machinie propagandowej

Marcin Wolski to najwybitniejszy współczesny autor powieści przygodowych, mistrz historii alternatywnych, którego talent jest przez PiS marnowany – zamiast produkować się w publicystyce, która szybko się dezaktualizuje, Marcin Wolski powinien pisać na podstawie swoich powieści scenariusze filmów do TVP, które dzięki dynamicznej akcji, pełnemu fantazji scenariuszowi, o wiele skuteczniej kształtowałyby postawy patriotyczne niż siermiężna propaganda TVP Info. Niestety PiS nie potrafi albo świadomie nie chce, wykorzystać talentów, jakie ma i je marnuje – innym tego przykładem obok Wolskiego jest Magdalena Ogórek, która zamiast marnować się w publicystyce, powinna robić programy historyczne w stylu sensacji XX wiek, by szerzyć patriotyzm.

Nowa powieść

Nakładem wydawnictwa Zysk ukazała się nowa powieść Marcina Wolskiego „Powtórka z rozgrywki”. Bohaterem powieści jest Michała Uniejowskiego znany emerytowany lemingracki aktor, który traci przytomność w 2018 roku, i budzi się w rzeczywistości alternatywnej PRL 1978 roku.

Zobacz także: Czasy się zmieniają, metody pozostają takie same. Jak władza próbowała ograniczyć Marsz Niepodległości?

Po przebudzeniu okazuje się, że rzeczywistość jego prywatnego życia i realia polityczne zaczynają być coraz bardziej odmienne od rzeczywistości, w której on i my żyliśmy. Bohaterowi powieści życie inaczej się potoczyło, nie został aktorem, tylko nauczycielem w szkole. Wszystko to było wynikiem wypadku, jaki miał za młodu w rzeczywistości alternatywnej. W nowym życiu ma inną partnerkę życiową, która go niezwykle irytuje. Pozytywnym zaskoczeniem jest to, że dalej żyje jego zmarły w pierwotnej rzeczywistości ojciec.

Alternatywna historia Polski

Niezwykle ważną postacią w najnowszej powieści Marcina Wolskiego jest Karol Wojtyła. Nie zostaje on papieżem, jego poprzednik Jan Paweł I nie umiera i prowadzi pro sowiecką modernistyczną politykę. Dzięki przypadkowemu spotkaniu z krakowskim arcybiskupem bohater powieści może wykorzystać swoją wiedzę o losach Polski i świata w swojej rzeczywistości do oddziaływania na rzeczywistość alternatywnej Polski i świata.

Konsekwencją braku pontyfikatu Jana Pawła II jest to, że w PRL nie powstaje Solidarność, a PRL staje się coraz bardziej totalitarnym krajem. Wolski w swej powieści kreuje alternatywnego Gierkę na polityka, który sprzeciwia się represjom wobec Polaków, co prowadzi do jego emigracji.

Dynamiczna akcja

Akcja powieści Wolskiego jest bardzo dynamiczna. CIA walczy z KGB, sowieci infiltrują amerykańskie służby. Na Śląsku wybucha robotnicze protesty, krwawo stłumione przez komunę. Funkcjonariusz SB Grzegorz Piotrowski na zlecenie KGB ma zabić kardynała Wojtyłę. Po śmierci Jana Pawła II na nowego papieża zostaje wybrany amerykański kardynał pederasta pedofil. Amerykanie doprowadzają do wojny domowej w ZSRR między Armią Czerwoną a KGB. Oczywiście jak to u Wolskiego w powieści nie brakuje wątków erotycznych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Losy bohatera powieści Wolskiego ukazane na tle historii alternatywnej świetnie pokazują, jak istotną zmienną w naszej historii był pontyfikat Jana Pawła II. Ciekawe jest dla czytelnika też to, jak bohater stara się odnaleźć w odmiennej rzeczywistości.

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY