Kita o negocjacjach koalicyjnych w Niemczech: “W najbliższych tygodniach dowiemy się kto zastąpi Merkel” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kacper Kita w MN

Kacper Kita w MN / Fot. You Tube/ Media Narodowe

Gościem Raportu Geopolitycznego był redaktor Kacper Kita. Ekspert Nowego Ładu omówił wyniki wyborów parlamentarnych w Niemczech oraz wskazał możliwości utworzenia koalicji rządowych.
  • Kacpra Kitę zapytano o budowę potencjalnych koalicji i negocjacje w tej sprawie. Ekspert podał trzy możliwe scenariusze utworzenia rządu po wyborach parlamentarnych.
  • Gość programu wypowiedział się także o potencjalnym wyborze Olafa Scholza na kanclerza Niemiec i jego wpływie na niemiecką politykę.
  • Redaktor Nowego Ładu skomentował również fakt pierwszego w historii wyboru do Bundestagu tzw. osób transpłciowych. Jak podają media w Niemczech, klub parlamentarny „Zielonych” wprowadzi do parlamentu dwóch mężczyzn, którzy zdecydowali się na procedurę tzw. zmiany płci.
  • Zobacz także: Spis powszechny okazją dla oszustów? Próby wyłudzenia danych osobowych

Ekspert skomentował wyniki wyborów w Niemczech. Kacper Kita mówił również o negocjacjach koalicyjnych wskazując możliwe kierunki budowania przyszłego rządu. Gość programu skomentował również fakt wyboru do niemieckiego parlamentu osób transseksualnych i podsumował 16 lat kadencji Angeli Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec.

Nadal trwają rozmowy i dywagacje na temat tego, kto utworzy nowy rząd w Niemczech. Po rozmowach z FDP socjaldemokraci od razu przystąpili do kolejnej rundy rozmów koalicyjnych z Zielonymi. Sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil powiedział po spotkaniu, że dyskutowano o „wielkich sprawach” kraju.

Kita o negocjacjach koalicyjnych po wyborach w Niemczech

Kacpra Kitę zapytano o budowę potencjalnych koalicji i negocjacje w tej sprawie.

“Niewątpliwie jest to kluczowy temat, ponieważ dowiemy się w najbliższych tygodniach albo miesiącach, kto zastąpi Angelę Merkel na stanowisku szefa rządu Niemiec. (…) W tej chwili mamy trzy realne scenariusze, które możemy uszeregować względem prawdopodobieństwa.” – wskazał ekspert.

“Pierwszy scenariusz, najbardziej prawdopodobny to tzw. koalicja świateł drogowych. Czyli socjaldemokracja, liberałowie z FDP oraz Zieloni.” – mówi gosć.

“Drugi scenariusz, to jest to, że pozostaje u władzy chadecja minimalnie za socjaldemokracją. Wtedy nowym kaclerzem zostały Armin Lachet. (…) (chadecja – przyp.red) w takiej samej koalicji, czyli z Zielonymi i liberałami. Trzeci scenariusz, najmniej prawdopodobny to jest trzecia z rzędu, wymuszona wielka koalicja między chadecją, a socjaldemokracją. Tego wszyscy już mają dość.” – podsumował ekspert.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Przyszłość polityki europejskiej i stosunków polsko-niemieckich

Kacper Kita wypowiedział się także o potencjalnym wyborze Olafa Scholza na kanclerza Niemiec i jego wpływie na niemiecką politykę. Gość omówił tą kwestię pod kątem polityki Unii Europejskiej oraz stosunków polsko-niemieckich.

“Jeśli Olaf Scholz zostanie kanclerzem, to możemy spodziewać się większego kursu na federalizację Unii Europejskiej. (…) Możemy spodziewać się nacisków na transformacje energetyczną, pomysłów w rodzaju wspólnych opłat krajów członkowskich na politykę klimatyczną UE. (…) Również możemy się spodziewać większych nacisków jeśli chodzi o przestrzeganie tzw. praworządności w Polsce i na Węgrzech. (…) Merkel była w tutaj stosunkowo pobłażliwa dla Polski.” – wskazał kita.

“Niepokojące sygnały dochodzą z obozu tej ‘prawdopodobnej’ koalicji. (…) Jedna z polityków Zielonych zapytana o to, co jej zdaniem łączy ją z FDP powiedziała, że jest to stosunek do demokracji i praw człowieka, praworządności. Niestety tego rodzaju sygnały dochodzące do nas powodują, że możemy obawiać się większych nacisków na Polskę.” – dodaje ekspert.

Reprezentacja LGBT w Bundestagu

Redaktor Nowego Ładu skomentował również fakt pierwszego w historii wyboru do Bundestagu tzw. osób transpłciowych. Jak podają media w Niemczech, klub parlamentarny „Zielonych” wprowadzi do parlamentu dwóch mężczyzn, którzy zdecydowali się na procedurę tzw. zmiany płci. Działacze ruchu LGBT w Niemczech nie kryją zadowolenia, twierdząc, że to fakt o historycznym znaczeniu.

“Jest to z jednej strony śmieszne, groteskowe, że bardzo łatwo sobie z tego drwić. (…) Jest to straszne, bo to pokazuje jak bardzo żyjemy w czasach ogłupienia powszechnego.”- wskazał Kita.

Ekspert uważa, że podawanie tego typu informacji może mieć na celu przykrycie ważniejszych aspektów bieżącej polityki w Niemczech.

W dalszej części programu, Kacper Kita podsumował 16 lat kadencji Angeli Merkel oraz odpowiedział na pytania widzów. Całość programu znajduje się na kanale Mediów Narodowych na You Tube.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY