Spis powszechny okazją dla oszustów? Próby wyłudzenia danych osobowych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Laptop i dokumenty

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pxhere

GUS i policja odnotowują przypadki wyłudzania danych na Narodowy Spis Powszechny. Oszuści mogą wykorzystać zebrane dane do wzięcia kredytu lub ukraść pieniądze z konta.
  • Dziennik wskazuje, że Główny Urząd Statystyczny odnotowuje sygnały na temat podawania się za ankieterów przez osoby nieuprawnione w celu wyłudzenia danych.
  • Oszuści dzięki uzyskanym w ten sposób informacjom mogą zaciągnąć kredyty czy ukraść pieniądze z konta – pisze „DGP”.
  • Jak podaje gazeta, fałszywi rachmistrzowie wypytywali o zarobki, majątek, dane z dowodu osobistego, konta w banku, a tych informacji biura spisowe nie zbierały podczas NSP.
  • Zobacz także: Range Rover przekazany Straży Granicznej. To samochód znanego polityka

Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna”, Narodowy Spis Powszechny był idealną okazją dla oszustów, którzy próbowali wyłudzać wrażliwe dane osobowe.

„Zdarzały się przypadki, gdy dzwoniłem do danej osoby w celu jej spisania, a ta informowała mnie, że przecież już rozmawiała z rachmistrzem i podała informacje w NSP. Takich sytuacji było wiele. Gdy wskazywałem, że w bazie respondent widnieje jako osoba niespisana, wówczas zgadzała się na spis. Czasem okazywało się wtedy, że np. pytania brzmią inaczej” – informuje w rozmowie z „DGP” rachmistrz.

Jak podaje gazeta, fałszywi rachmistrzowie wypytywali o zarobki, majątek, dane z dowodu osobistego, konta w banku, a tych informacji biura spisowe nie zbierały podczas NSP.

„Niektórzy respondenci zachowali czujność, przerywali takie rozmowy i prosili o dane osoby, która podaje się za rachmistrza – wtedy fałszywy ankieter rozpływał się w powietrzu” – czytamy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Spis powszechny okazją dla oszustów

Według dziennika część osób mogła paść ofiarą oszustwa.

“Ile? Nie ma takich statystyk. Komenda Główna Policji co prawda przyznaje, że odnotowuje przypadki oszustw na NSP, trudno jednak o dokładną liczbę, nie prowadzi bowiem odrębnej statystyki. Pokrzywdzone w ten sposób osoby są włączane do ogólnej liczby w rubryce: oszustwa” – pisze „DGP”.

Dziennik wskazuje, że Główny Urząd Statystyczny również odnotowuje sygnały na temat podawania się za ankieterów przez osoby nieuprawnione w celu wyłudzenia danych.

„Niestety, w trakcie spisu dotarły do nas informacje o próbach podszywania się pod rachmistrzów – telefonicznie czy podczas przeprowadzania wywiadów bezpośrednich” – mówi „DGP” rzeczniczka prasowa GUS Karolina Banaszek.

Różne metody dokonywania przestępstw

„Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że oszuści szukali różnych metod wyłudzenia informacji. Fałszywi rachmistrzowie nie tylko dzwonili, ale próbowali się też dostać do domów.

Przykładowo do mieszkańca Włocławka domofonem zadzwoniła kobieta, mówiąc, że jest pracownikicą biura spisowego i przyszła w sprawie wypełnienia formularza. Mężczyzna, nie podając kobiecie swoich danych, umówił się z nią na spotkanie w innym terminie, jednak nabrał wątpliwości, czy w rzeczywistości jest ona rachmistrzem.

“Sprawa trafiła na policję, która wszczęła postępowanie mające ustalić tożsamość tej osoby. Natomiast pod koniec NSP pojawił się problem z dodzwonieniem na infolinię spisową” – czytamy.

„Rachmistrzowie zaczęli więc podawać w internecie swoje indywidualne numery telefonów, aby ułatwić spis osobom, które jeszcze nie wywiązały się z tego obowiązku. Bezpośredni kontakt pozwalał szybciej wypełnić formularz spisowy, nie trzeba było bowiem czekać w kolejce na infolinii czy na odzew rachmistrza. To jednak była bardzo ryzykowna praktyka, na którą nie było pozwolenia GUS. W ten sposób osoby nieuprawnione mogły z łatwością podszywać się pod rachmistrzów, by wyłudzić dane od respondentów” – dodaje dziennik.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY