Brytyjska opera zwalnia „białych muzyków”. Stawia na „zwiększenie różnorodności”

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Opera

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. pixabay.com

Dyrekcja English Touring Opera (ETO) zdecydowała się zwolnić co najmniej 14 „białych muzyków”. Celem jest „zwiększenie różnorodności” orkiestry.

Brytyjska opera zwalnia 14 „białych muzyków” z powodu dążenia do „zwiększenia różnorodności” orkiestry. Na wiosnę 2022 roku ich kontrakty nie zostaną przedłużone. Wielu z nich gra w zespole od 20 lat i uważa to za stałą pracę.

Brytyjska opera zwalnia „białych muzyków”

Dyrektor ETO, James Conway, tłumaczył muzykom w liście, że opera „przechodzi przez pewne znaczące zmiany”. Postawi teraz na „zwiększenie różnorodności w orkiestrze”, ponieważ na scenie można zaobserwować już „stały postęp”, jeśli o to chodzi. Dodał, że decyzja jest „zgodna ze ścisłymi wytycznymi Rady Sztuki”.

Przejawy rasizmu?

Wiele osób nazwało tę decyzję aktem czystego rasizmu, bo wszyscy zwolnieni byli „białymi muzykami”, którzy nie „spełniają kryteriów różnorodności”. Związek muzyków wprost mówił o swoim „przerażeniu” takimi postępowaniami. Znana skrzypaczka z orkiestry Filharmonii Monte-Carlo nazwała to skandalem.

– W imię postępu usprawiedliwiamy niesprawiedliwości. Artyści z English Touring Opera, z których niektórzy są częścią zespołu od 20 lat, ze względu na ich pochodzenie etniczne, zostali poinformowani, że tracą pracę. Ta decyzja nie ma nic wspólnego z muzyką, jest czysto ideologiczna. Tym bardziej szokujące i okrutne jest to, że świat sztuki dopiero odradza się po roku pandemicznego zamknięcia

– napisała na łamach dziennika „Le Figaro” Pani Zhang Zhang.

ETO została założona w 1979 roku pod nazwą Opera 80 przez brytyjską Radę Sztuki. W 1992 roku firma zmieniła nazwę na obecną English Touring Opera. Jest ona sponsorowana m.in. przez Arts Council England. Orkiestra podróżuje po miastach Wielkiej Brytanii z występami na żywo i projektami edukacyjnymi.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

pch24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY