Gabiś o słowach Terleckiego: “Brzmi to trochę jak groźba pod adresem władz w Brukseli” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Tomasz Gabiś

Tomasz Gabiś / fot. Facebook

Gościem Raportu Geopolitycznego był Tomasz Gabiś. Publicysta skomentował słowa polityków Zjednoczonej Prawicy, które w świetle niektórych przekazów medialnych miały zapowiadać wyjście Polski ze struktur Unii Europejskiej.
  • Tomasz Gabiś został zapytany o komentarz słów Ryszarda Terleckiego, który podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu stwierdził, że “jeżeli pójdzie tak jak się zanosi, to musimy szukać drastycznych rozwiązań”.
  • Publicysta wyraził również własne prognozy dotyczące przyszłości Unii Europejskiej oraz wskazał kierunek w którym powinna iść Wspólnota.
  • Ostatnim wątkiem programu były zbliżające się wybory parlamentarne w Niemczech. Tomasza Gabisia zapytano o wpływ zmiany na stanowisku kanclerza Niemiec na stosunki polsko-niemieckie.
  • Zobacz także: GREVIO: Polska wdraża Konwencję Stambulską. Są jednak pewne zastrzeżenia

Ekspert wypowiedział się na antenie Mediów Narodowych o możliwości “polexitu”. Tomasz Gabiś mówił o słowach Ryszarda Terleckiego, wskazał także kierunek, w którym powinna iść Unia Europejska, aby wzmocnić swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Publicysta ocenił również wpływ nadchodzących wyborów parlamentarnych w Niemczech na stosunki tego państwa z Polską.

Tomasz Gabiś o słowach Ryszarda Terleckiego

Tomasz Gabiś został zapytany o komentarz słów Ryszarda Terleckiego, który podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu stwierdził, że “jeżeli pójdzie tak jak się zanosi, to musimy szukać drastycznych rozwiązań”. Tłem tej wypowiedzi są rosnące tarcia na linii Warszawa-Bruksela w kwestii wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

“Słowa dużo ważą, jednak to są tylko słowa. (…) Dziennikarze “Super Expressu” są interpretatorami i doszukują się czy tam jest wola (wyjścia Polski z UE – przyp. red) czy nie, czy “półwola” albo chęć. (…) Brzmi to trochę jak groźba pod adresem władz w Brukseli.” – powiedział komentator polityczny.

Ekspert wskazał, że w tej sprawie należy rozróżnić słowa od realnych działań obecnej opcji rządzącej.

“Hasło “polexitu” po tzw. “brexicie” straciło swoją nośność polityczną. Z tego powodu, że ludzie w wielu krajach zobaczyli co to oznacza.” – dodaje Gabiś.

Publicysta nawiązał do szeregu procedur oraz formalności, z którymi zetknęła się Anglia wychodząc ze Wspólnoty. Zdaniem Gabisia to stało się przestrogą dla innych państw, które potencjalnie mogą rozważać wszczęcie podobnej procedury.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Jaka przyszłość Unii Europejskiej?

Publicysta wyraził również własne prognozy dotyczące przyszłości Unii Europejskiej oraz wskazał kierunek w którym powinna iść Wspólnota. Na pytanie redaktora o możliwość powrotu do wartości założycielskich Roberta Schumana powiedział, że jest to “dobre, lecz zbyt restauracjonistyczne i nostalgiczne”.

“Trzeba na poważnie rozważyć hasło lub ideę nie stricte polityczną, ale metapolityczną nowej formuły jedności europejskiej. Chodzi o metodę zjednoczenia Europy w inny sposób, na innych płaszczyznach.” – dodał ekspert.

“Jeśli Unia Europejska pójdzie obecną drogą, to sama się doprowadzi do katastrofy, ponieważ dokonuje centralizacji i integracji na płaszczyznach, które powinny pozostac na płaszczyźnie krajów europejskich.,” – mówi Gabiś.

Komentator polityczny twierdzi, że państwa europejskie powinny dążyć do zjednoczenia na płaszczyźnie polityki obronnej i zagranicznej. Zwrócił także uwagę na szereg krytycznych wobec działań obecnych struktur europejskich publikacji, które wydawane są w całej Europie Zachodniej. Gabiś przyłącza się do tych głosów.

“Współczesna Unia Europejska idzie w kierunku katastrofalnym. W takim, gdzie coraz więcej centralizuje i chce utworzyć unitarne państwo. ” – komentuje gość programu.

Wybory w Niemczech

Ostatnim wątkiem programu były zbliżające się wybory parlamentarne w Niemczech. Tomasza Gabisia zapytano o wpływ zmiany na stanowisku kanclerza Niemiec na stosunki polsko-niemieckie. Ekspert wypowiedział się również o prognozach dotyczących wyniku wyborów, które odbędą się 26 września.

“Te partie przestały się czymkolwiek różnić.” – mówi Gabiś.

W jego opinii nie ma większego znaczenia, kto wygra wybory i kto zostanie kanclerzem Niemiec. Tomasz Gabiś zauważył, że główne partie polityczne w Niemczech cechują się dużą zbieżnością programową i będą kontynuowały obecny kierunek polityczny tego państwa.

W dalszej części programu, ekspert wypowiedział się o kwestii rosnącej liczby elektoratu złożonego z migrantów, którzy uzyskali prawa wyborcze. Całość materiału znajduje się na kanale Media Narodowe na You Tube.

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY