GREVIO: Polska wdraża Konwencję Stambulską. Są jednak pewne zastrzeżenia

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
WARSZAWA KONFERENCJA PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO

WARSZAWA KONFERENCJA PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO / Fot. PAP/Radek Pietruszka

Zanim PiS doszedł do władzy, partia kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego ostro krytykowała genderową Konwencję Stambulską. Jednak zwycięskie wybory z 2015 roku zadziałały na tę formację jak dotknięcie czarodziejskiej różdżki. Od tego momentu nie tylko, że PiS nie widzi nic złego w tym dokumencie, ale wdraża go. Polski rząd na wiosnę ubiegłego roku przekazał do Komitetu GREVIO (grupa ekspertów Rady Europy odpowiedzialna m.in. za Konwencję Stambulską, ang. Group of Experts on Action against Violence against Women and Domestic Violence) sprawozdanie z wykonywania Konwencji Stambulskiej. Teraz napłynęła odpowiedź instytucji na ten dokument.
  • GREVIO docenia ustawę, która pozwala na eksmisję sprawcy przemocy, a której autorem jest ministerstwo sprawiedliwości kierowane przez Zbigniewa Ziobrę. Pozytywnie odnosi się także m.in. do Niebieskiej Karty.
  • Wśród rzeczy, które zdaniem GREVIO powinny zostać poprawione, instytucja wskazuje na definicję gwałtu. Jej zdaniem za gwałt powinno się uznawać wszystkie czynności seksualne, na które ofiara nie wyraziła zgody.
  • Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania podkreśliła, że Polska ściśle współpracuje z GREVIO.
  • Zobacz także: Szczeciński sąd nakazał przekazanie polskiego dziecka w ręce podejrzanego o pedofilię

Zapisy Konwencji Stambulskiej zobowiązują rządy poszczególnych państw do przygotowywania cyklicznych sprawozdań z jej wykonywania. Termin przygotowywania pierwszego takiego dokumentu minął w ubiegłym roku. Polski rząd przygotował go i przekazał do oceny Komitetowi GREVIO. W ostatnich dniach instytucja opublikowała swoje stanowisko w tej sprawie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

GREVIO docenia ustawę, która pozwala na eksmisję sprawcy przemocy, a której autorem jest ministerstwo sprawiedliwości kierowane przez Zbigniewa Ziobrę. Pozytywnie odnosi się także m.in. do Niebieskiej Karty. Zdaniem Komitetu, takie przykłady „odzwierciedlają pozytywne wysiłki rządu na rzecz wdrożenia fundamentalnych założeń konwencji”.

Podjęto wysiłki w celu ułatwienia postępowania karnego ofiarom gwałtu i przemocy seksualnej poprzez ograniczenie liczby przypadków, gdy są one proszone o składanie zeznań oraz poprzez nałożenie na prokuraturę obowiązku ścigania przypadków gwałtu z urzędu – wskazuje GREVIO.

Wśród rzeczy, które zdaniem GREVIO powinny zostać poprawione, instytucja wskazuje na definicję gwałtu. Jej zdaniem za gwałt powinno się uznawać wszystkie czynności seksualne, na które ofiara nie wyraziła zgody. Zwrócono także uwagę na niedostateczną liczbę ośrodków wsparcia dla ofiar gwałtu i przemocy seksualnej zapewniających opiekę medyczną, wysokiej jakości badania, pomoc prawną i psychologiczną. Zdaniem GREVIO, w Polsce ma miejsce niewystarczająca współpracą między władzami publicznymi a organizacjami pozarządowymi – w zakresie spraw poruszonych przez Konwencję Stambulską.

Polska wypełnia swoje obowiązki, wdrażając konwencję

Jak podkreśliła pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania i wiceminister w resorcie rodziny, Anna Schmidt Polska ściśle współpracowała z ekspertami GREVIO, udzielając informacji i wyjaśnień co do stanu prawnego oraz podejmowanych działań w zakresie ochrony przed wszelkimi formami przemocy. Zapewniła jednocześnie o trwających pracach nad kolejnymi zmianami prawa w zakresie przewidzianym w Konwencji Stambulskiej.

Wzmacnianie tej ochrony należy do priorytetowych zadań rządu. W ostatnich latach wprowadzono rozwiązania w celu wzmocnienia systemu zapobiegania i zwalczania przemocy oraz przemocy w rodzinie, ochrony ofiar przemocy, w szczególności w obszarze prawa karnego i postępowania karnego – podkreśliła.

Do stanowiska GREVIO odniósł się także wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Zastrzeżenia GREVIO są związane z naszym sprzeciwem wobec genderowego mainstreamu. Nie zrezygnowano w raporcie z zarzutów rzekomej dyskryminacji czy wyimaginowanych przejawów nienawiści kierowanej do osób LGBT. Jednak Polska wypełnia swoje obowiązki, wdrażając konwencję z uwzględnieniem zasad Konstytucji RP – stwierdził.

gazetaprawna.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY