Nowak o kryzysie politycznym w Tunezji: “Używajmy określenia ‘zamach stanu’. Faktycznie do niego doszło.”[NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Michał Nowak

Michał Nowak / Fot. You Tube/Media Narodowe

Gościem Raportu Geopolitycznego był Michał Nowak, redaktor portalu Nowy Ład. Tematem poniedziałkowego programu była bieżąca sytuacja społeczno-polityczna w Tunezji.
  • Gościem Raportu Geopolitycznego był Michał Nowak z portalu “Nowy Ład”. Ekspert skomentował bieżącą sytuację polityczną w Tunezji.
  • Zdaniem Nowaka, prezydent Saied przejmując pełnię władzy w państwie dokonał zamachu stanu.
  • Ekspert omówił reakcję państw arabskich na przejęcie pełni władzy przez prezydenta Saieda oraz znaczenie geopolityczne kryzysu w Tunezji.
  • Zobacz także: Powstaje nowy dokument WHO. Chodzi o jak największe rozpowszechnienie aborcji na świecie

Michał Nowak wypowiedział się o kryzysie politycznym w Tunezji. Gość programu skomentował działania prezydenta Kaisa Saieda, który zawiesił parlament i zdymisjonował rząd. Ekspert ocenia podstawy prawne bieżących działań głowy państwa oraz znaczenie geopolityczne przejęcia pełni władzy.

Zdaniem Nowaka ocena bieżącej sytuacji w Tunezji zależy głównie od punktu widzenia.

“Prezydent wskazuje, że do żadnego zamachu nie doszło i działał w oparciu o konstytucję.” – skomentował Nowak.

Zdaniem eksperta prezydent Tunezji wykorzystał art. 80 konstytucji który mówi o prawie prezydenta do przejęcia pełni władzy w sytuacji zagrożenia państwa. Zdaniem Saieda takim zagrożeniem jest pandemia koronawirusa.

“Pandemia koronawirusa zbiera w Tunezji krwawe żniwo. Liczba osób, które miałyby umierać jest znacząca, więc prezydent przejmuje władzę.” – dodał.

Nowak o kryzysie w Tunezji: doszło do zamachu stanu

Redaktor “Nowego Ładu” jest zdania, że w Tunezji doszło do zamachu stanu.

“W niedzielę doszło do tych przemian. Używajmy określenia ‘zamach stanu’. Faktycznie do niego doszło.” -stwierdził gość Raportu Geopolitycznego.

Rozpatrując reakcję państw arabskich na sytuację w Tunezji, należy podkreślić odpowiedź Turcji, Kataru oraz Iranu. Są to kluczowe państwa arabskie, utrzymujące relacje z Tunezją.

“Należy zwrócić uwagę na komentarze ze strony państw, które były zainteresowane sytuacją w Tunezji. (…) Turcja to jedyne państwo, które jednoznacznie potępia prezydenta Saieda. Tunezja na geopolitycznej mapie świata miała dla Turcji dosyć duże znaczenie.” – powiedział Nowak.

Stabilna sytuacja polityczna w Tunezji kluczem do sukcesu Turcji w regionie

Ekspert wspomina silne zaangażowanie Turcji w konflikt w Libii. Odbywa się tam nadal wojna domowa rządu w Trypolisie z rządem w Tobruku. Zdaniem eksperta, interwencja Turcji razem ze stanowiskiem w kwestii Tunezji jest oznaką dążeń do rozszerzania wpływów Turcji pod przywództwem Erdoğana.

“Tunezja granicząca z Libią miała o tyle istotne znaczenie, że Erdoğan wychodził z inicjatywą zbudowania na terenie Tunezji tureckiej bazy wojskowej, z której miały startować drony i samoloty celem wsparcia rządu w Trypolisie.” – powiedział.

W kwestii reakcji Iranu wiadomo, że władze tego państwa póki co nie wydały oficjalnego komunikatu. Media w tym kraju wstrzemięźliwie oceniają bieżącą sytuację w Tunezji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Gość skomentował za to postawę Kataru.

“Moim zdaniem wstrzemięźliwość ze strony Kataru związana jest z tym, że przed kilkoma miesiącami zakończyła się blokada tego państwa ze strony Arabii Saudyjskiej. Katar obawia się, że blokada może zostać wznowiona. (…) Może i powinien również obawiać się tego, że doszłoby do interwencji wojskowej ze strony Emiratów Arabskich lub Arabii Saudyjskiej. (…) Jeśli chodzi o Iran, ich wstrzemięźliwość związana jest z pragmatycznym podejściem do tego państwa (Tunezji – przyp. red)” – dodał ekspert Nowego Ładu.

W dalszej części programu, Michał Nowak ocenia reakcję Francji oraz Stanów Zjednoczonych na kryzys w Tunezji. Gość Raportu Geopolitycznego odnosi się również do bieżących wydarzeń w południowej Syrii. Całość programu znajduje się na kanale Media Narodowe na You Tube.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY