Loyik o sytuacji we Francji: “Macron bardzo mocno zraża do siebie społeczeństwo” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Mariya Loyik

Mariya Loyik / fot. You Tube/ Media Narodowe

Gościem Raportu geopolitycznego była Mariya Loyik z Ruchu Narodowego. Tematem rozmowy była bieżąca sytuacja społeczno-polityczna we Francji.
  • Zdaniem Loyik, większość polityków w Francji nie wzięła udziału w głosowaniu na tzw. ustawą antycovidową z powodów politycznych. Przedstawicielka Ruchu Narodowego twierdzi, że większość elity rządzącej próbuje zdjąć z siebie odpowiedzialność za wyniki głosowania.
  • Zdaniem specjalistki w dziedzinie życia społeczno-politycznego Francji, Emmanuel Macron w chwili obecnej nie ma dużych szans na reelekcję wyborczą w 2022.
  • Mariya Loyik, poza Macronem i Le Pen, widzi w gronie kandydatów na urząd prezydenta Francji takie osoby jak Florian Philippot, Xavier Bertrand, czy Éric Zemmour.
  • Zobacz także: Szefowie MSW Francji i Austrii apelują o wzmocnienie północnych granic UE. Chodzi o napływ imigrantów

Przedstawicielka warszawskich struktur Ruchu Narodowego omówiła kwestie protestów związanych z wprowadzaniem przez francuski parlament tzw. ustawy antycovidowej. Jej rezultatem będzie pogłębiająca się segregacja sanitarna społeczeństwa we Francji. Loyik mówiąc o bieżącej sytuacji we Francji, wyraziła też swoje prognozy dotyczące szans Emmanuela Macrona na reelekcję w wyborach prezydenckich 2022.

Politycy we Francji zdejmują z siebie odpowiedzialność za wprowadzaną segregacje sanitarną?

Pytana o reakcję establishmentu politycznego we Francji na procedowanie tzw. ustawy covidowej, Loyik przyznała, że duża część parlamentarzystów nie brała udziału w tym głosowaniu. Przedstawicielka Ruchu Narodowego skomentowała sytuację dotyczącą wprowadzania dodatkowych obostrzeń we Francji.

“Na wstępie warto zaznaczyć, że ponad 60 proc. parlamentarzystów francuskich było nieobecnych podczas głosowania. (…) Jeśli faktycznie wszystkim partiom politycznym, które głośno twierdzą, że nie popierają paszportów covidowych we Francji zależało, aby ta ustawa nie weszła w życie – zjawiliby się na tym głosowaniu.” – rozpoczęła Loyik.

Zdaniem komentatorki życia społeczno-politycznego we Francji, politycy nie wzięli udziału w głosowaniu z powodów politycznych. Loyik twierdzi, że większość elity rządzącej próbuje zdjąć z siebie odpowiedzialność za wyniki głosowania.

“W ubiegłą sobotę na ulice we Francji wyszło 160 tys. ludzi. (…) Warto zaznaczyć, że Emmanuel Macron przeznaczy ponad 900 tys. euro na podwyżki dla policji.” – powiedziała twierdząc, że jest to próba przekupienia władz mundurowych.

Loyik o zbliżających się wyborach prezydenckich we Francji

Loyik mówiąc o reakcji Francuzów na działania dużych korporacji, które w coraz większym stopniu przyczyniają się do dzielenia społeczeństwa powiedziała, że bojkotują oni takie biznesy. Komentatorka została zapytana o możliwy bojkot wyborczy Emmanueala Macrona w nadchodzących wyborach prezydenckich.

“Macron wszystkimi decyzjami, które podejmuje wraz z rządem bardzo mocno zraża do siebie społeczeństwo. Nie pamiętam, kiedy był aż tak mocny bunt jeśli chodzi o prezydenta. Niemal zaraz po ostatnich wyborach również wywiązały się protesty. Teraz jest możliwe, że nie zostanie wybrany po raz drugi, ponieważ wiele osób zauważyło, że to idzie już w za dalekim kierunku.” – dodała.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W trakcie rozmowy poruszono także kwestię dodatkowych kandydatów w wyborach. Z racji na to, że niemal cały ciężar przewidywań politycznych rozkłada się między Macronem, a Marine Le Pen, są oni zdecydowanie mniej zauważalni. Według mediów we Francji, poważnym kandydatem może być były minister zdrowia Xavier Bertrand. Ma on duże szanse spełnić wymagania stawiane przez francuskie prawo w kwestii zgłaszania kandydatury w wyborach prezydenckich.

“Jeśli chodzi o Xaviera Bertrand, media plasują go jako raczej neutralnego prawicowca w porównaniu do Marine Le Pen. (…) Nie uważam jednak, żeby stanowił on jakiekolwiek zagrożenie dla Le Pen na prawicy. Jeśli chodzi o prawicę, ostatnio swoją kandydaturę potwierdził Florian Philippot. (…) Organizuje on bardzo liczne protesty, jest on znany ze wszystkich manifestacji we Francji.” – powiedziała.

Zwrot ku prawicowym kandydatom?

Przedstawicielka Ruchu Narodowego twierdzi, że kandydatura Floriana Philippot jest dowodem na częściowy zwrot Francuzów ku wartościom narodowym.

W trakcie rozmowy, do grona kandydatów poruszonych w programie dołączył Éric Zemmour. Francuski publicysta nie ogłosił jeszcze swojej kandydatury, jednak jest ona bardzo prawdopodobna. Sondaże dają mu około 5,5 proc. poparcia w razie potencjalnego startu w wyborach.

Loyik mówiąc o sytuacji prawicy we Francji podaje różne scenariusze rozgrywek politycznych. Jednak jej zdaniem to Le Pen będzie wiodącą postacią. W pozostałej części programu gość Raportu Geopolitycznego rozważa porównania francuskiej prawicy do koalicji Zjednoczonej Prawicy w Polsce. Mariya Loyik określa także swoje stanowisko w kwestii podejścia francuskiej lewicy do potencjalnej drugiej tury wyborów prezydenckich. Może być ono kluczowe dla wyniku starcia Macron – Le Pen. Całość programu znajduje się na kanale Mediów Narodowych na You Tube.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY