Szefowie MSW Francji i Austrii apelują o wzmocnienie północnych granic UE. Chodzi o napływ imigrantów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
W ostatnich dniach szefowie MSW Austrii i Francji publicznie wzywali Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) do podjęcia kroków w celu przeciwdziałania nielegalnej migracji. Minister Karl Nehammer skarżył się tym samym na brak wsparcia ze strony Komisji Europejskiej, „która woli zajmować się kwotami do relokacji”.

Minister spraw wewnętrznych Francji Gérald Darmanin zwrócił się w sobotę (24 lipca) w Calais do Frontexu o wzmocnienie ochrony północnych granic Wspólnoty. Poinformował również, że od początku roku krajowe służby zlikwidowały blisko trzydzieści przemytniczych siatek.

Poprosiłem, aby Frontex zajął się ochroną północnych granic Wspólnoty, zwłaszcza wybrzeżem Nord-Pas-de-Calais [Kanał i Morze Północne].

powiedział francuski minister.

Minister spraw wewnętrznych podkreślił, że gdy tylko Francja obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, bezzwłocznie poruszy tę kwestię. Trwający pół roku okres przewodniczenia w Radzie UE Francja rozpocznie 1 stycznia 2022 r.

Tymczasem francuska straż przybrzeżna uratowała w weekend na kanale La Manche 80 migrantów, w tym 20 dzieci. W pierwszej łodzi płynęło 35 osób, w drugiej – 45.

60 proc. migrantów, którzy tu przyjeżdżają, pochodzi z Belgii, więc nasze spektrum działań musi być bardzo szerokie, potrzebujemy europejskiego nadzoru granic

podkreślił Darmanin.

Od końca 2018 r. wzrosło nielegalne przekraczanie kanału La Manche przez migrantów chcących dotrzeć do Wielkiej Brytanii. W ubiegłym roku odnotowano blisko 10 tysięcy prób nielegalnego przepłynięcia Kanału La Manche. Sześć osób utonęło, trzy uznano za zaginione.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Afgańczycy problemem Austriaków

W ostatnim czasie o pomoc od Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) zwracała się nie tylko Francja. Austriacki minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer zaapelował bowiem do Frontexu o zwiększenie liczby funkcjonariuszy straży granicznej o 40 proc. Apel spowodowany jest gwałtownym wzrostem nielegalnej migracji, która jak co roku nasila się w okresie letnim. W Austrii coraz poważniejszy staje się bowiem ostatnio problem migracji z Afganistanu.

„W Austrii mamy jedną z największych społeczności afgańskich w całej Europie”, powiedział szef resortu spraw wewnętrznych. Według niego jest to nielogiczne, skoro nielegalni migranci, zanim dotrą do Austrii, przemierzają aż dziesięć bezpiecznych krajów.

Problemów Afganistanu nie rozwiąże się w ten sposób, że Niemcy i Austria przyjmą masy przybyszów jak w 2015 roku

powiedział niemieckiemu dziennikowi “Bild” kanclerz Austrii Sebastian Kurz.

Jak ocenia ONZ-owska agencja ds. uchodźców UNHCR, od stycznia 270 tys. Afgańczyków opuściło w wyniku walk miejsce zamieszkania. W sumie takich ludzi jest w kraju ok. 3,5 mln.

W ostatnich miesiącach władze w Wiedniu regularnie krytykowały unijne przepisy migracyjne, wzywając jednocześnie Komisję Europejska do podjęcia kroków na rzecz bardziej restrykcyjnej kontroli granic oraz odsyłania nielegalnych migrantów.

Euractiv, Rzeczpospolita

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY