“Górale Patriotycznie”. Koncert uświetni Tydzień Kultury Beskidzkiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Fragment plakatu zapraszającego na koncert "Górale Patriotycznie".

Fragment plakatu zapraszającego na koncert "Górale Patriotycznie". / Fot. Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe

31 lipca, w sobotę o godzinie 18.00 w amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu, w ramach 58. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Roku Górali w Województwie Śląskim oraz trwających obchodów stulecia Niepodległości Polski odbędzie się koncert „Górale patriotycznie” w reżyserii i według scenariusza Władysława Motyki, historyka, działacza regionalnego i honorowego członka Związku Podhalan w Polsce im. Św. Jana Pawła II.

Na scenie amfiteatru zaprezentują się znakomici muzycy i śpiewacy z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego w repertuarze pieśni góralskich, wojskowych i popularnych z okresu walk o niepodległość w latach 1914 – 1922. Za kierownictwo muzyczne odpowiadają Brygida Sordyl oraz Czesław Węglarz, za choreografię Adama Adamowski, natomiast za prowadzanie Eugeniusz Jachym.

Wystąpią m.in.: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca ‘Lipowianie” oraz muzycy i soliści: Stanisław Bafia, Mariusz Chwastek, Magdalena Kubizna, Karolina Kupczyk, Bolesław Niedoba, Adam Puszyński, Piotr Puszyński, Brygida Sordyl, Marzena Suszka, Zbigniew Wałach, Czesław Węglarz, Kamil Wiercigroch, Grzegorz Zawiła oraz Tomasz Zdrach. Goścmi specjalnymi wydarzenia będą: Chór Ludowy Fundacji Braci Golec, Podopieczni Fundacji Braci Golec oraz Golec uOrkiestra.

Koncert “Górale Patriotycznie” będzie także transmitowany za pośrednictwem strony internetowej Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Tydzień Kultury Beskidzkiej został zapoczątkowany w 1964 roku przez działaczy kultury i miłośników folkloru z Wisły. Podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej występuje zwykle blisko sto zespołów, kilkanaście to grupy zagraniczne, z całego świata. Do tego kapele, ludowi śpiewacy i instrumentaliści. Koncerty ogląda niemal 200-tysięczna widownia. Prezentowane są wystawy sztuki ludowej, rękodzieła artystycznego, fotograficzne itp. Organizatorzy przygotowują targi i jarmarki sztuki ludowej, trwają warsztaty i konkursy.

Zobacz także: Rok 1968. Kolejny etap upadku zachodniej cywilizacji [OPINIA]

facebook.com, tkb.art.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY