Apel w obronie Polaków na Białorusi. “Polityczne represje”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Białorusi

Flaga Białorusi / Fot. Wikimedia Commons

– Zwracamy się do Prezydenta i rządu Rzeczypospolitej o podjęcie zdecydowanych kroków dyplomatycznych wobec władz Białorusi, w związku z aresztowaniem dyrektor Harcerskiej Szkoły Społecznej im. Romualda Traugutta w Brześciu, Pani Anny Paniszewy, decyzji sądu o likwidacji tej szkoły oraz wydaleniu konsula RP w Brześciu, Pana Jerzego Timofiejuka – przekazało Stowarzyszenie “Wiara i Czyn”. Apel w obronie Polaków na Białorusi trafił też do mediów.

  • Stowarzyszenie “Wiara i Czyn” wystosowało apel do władz Rzeczypospolitej w obronie Polaków na Białorusi.
  • Organizacja wzywa do podjęcia “zdecydowanych kroków dyplomatycznych wobec władz Białorusi”.
  • Polska dyplomacja winna dążyć do dialogu z Białorusią i przywrócenia stosunków dobrosąsiedzkich. Jest to możliwe jedynie na gruncie przestrzegania prawa polskiej mniejszości na Białorusi, a właściwym krokiem ku tej normalizacji jest rzeczowa, merytoryczna, oparta na faktach, nie unikająca również spraw trudnych i bolesnych, dyskusja na temat wspólnej historii naszych państw i narodów. – stwierdzono.
  • Zobacz także: [OPINIA] Winnicki: Miłośnicy Łukaszenki i demokratyczni imperialiści kontra polski interes narodowy na Białorusi

Stowarzyszenie “Wiara i Czyn” wystosowało apel do władz Rzeczypospolitej w obronie Polaków na Białorusi. – Decyzje te mają znamiona politycznych represji, godzą w prawa obywatelskie obywateli Białorusi polskiego pochodzenia, uderzają w nadwątlone relacje między naszymi krajami – podkreślono w tekście. – Polska dyplomacja winna dążyć do dialogu z Białorusią i przywrócenia stosunków dobrosąsiedzkich. Jest to możliwe jedynie na gruncie przestrzegania prawa polskiej mniejszości na Białorusi, a właściwym krokiem ku tej normalizacji jest rzeczowa, merytoryczna, oparta na faktach, nie unikająca również spraw trudnych i bolesnych, dyskusja na temat wspólnej historii naszych państw i narodów. – stwierdzono.

– Apelujemy również, by polskie władze niezwłocznie podniosły ten temat na forum międzynarodowym. Międzynarodowa reakcja, nie tylko o charakterze dyplomatycznym, ale również ekonomicznym, jest wskazana, bowiem represje wobec mniejszości polskiej na Białorusi są równie bulwersujące, jak represje wobec obywateli, którzy protestują w reakcji na sfałszowanie wyborów na urząd Prezydenta, co poruszyło światową opinię publiczną – przekazał Zarząd Stowarzyszenia “Wiara i Czyn” w przesłanym apelu.

POLECAMY