Gościem redaktor Agnieszki Borkiewicz w Temacie Dnia, był profesor Mirosław Piotrowski. Opowiedział o próbie pozyskania stenogramów z działań Rady Medycznej.
- Działania rady powołanej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie są protokołowane.
- Powołany organ medyczny podejmuje najważniejsze decyzje w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.
- Zobacz także: Postawa polskich piłkarzy komentowana na świecie. „Polska daje nam przykład”
Profesor Mirosław Piotrowski jest koordynatorem Grupy C19, która poprosiła o stenogramy z posiedzeń Rady Medycznej. – Zwróciliśmy się do pana Mateusza Morawieckiego, aby udostępnił nam na podstawie ustawy o informacjach jawnych protokoły z posiedzeń – mówił założyciel Ruchu Prawdziwa Europa.
Piotrowski przedstawił, jak ważną rolę sprawuje rada. – Rada ma tak wielki wpływ na życie każdego z nas. Decyduje nie tylko o zdrowiu, ale i życiu no i o lockdownie kraju. Chcielibyśmy wiedzieć jakie tam głosy są podnoszone.
Brak dokumentacji z posiedzeń
Gość wskazał na rażący problem Rady Medycznej. – Otrzymaliśmy pisemną odpowiedź od pani Agnieszki Kowalskiej, radcy szefa KPRM. Posiedzenia nie są protokołowane. Ze względu na dynamikę pandemii, członkowie rady pozostają w stałym, codziennym bieżącym kontakcie z przewodniczącym i przekazują mu swoje uwagi i spostrzeżenia, ale to nie wyczerpuje sprawy. – kontynuował profesor.
Mirosław Piotrowski wskazał także ramy prawne funkcjonowania powołanego organu. – Przypomnę, że pan premier Mateusz Morawiecki zarządzeniem nr 205 z dnia 6 listopada 2020 roku, powołał Radę Medyczną, której określił ramy działania.
Gość programu opisał również kompetencje członków. – Ta rada ma przygotować i przedstawiać propozycje w zakresie przeciwdziałania COVID-19.
Sposób działania Rady Medycznej
Dokumenty sankcjonujące organ, przedstawiają dokładne zasady funkcjonowania. – Jest opisany tryb przewodniczącego rady, który organizuje jej posiedzenia i wyznacza termin posiedzeń. Rada obraduje na posiedzeniach. Jest napisane, że decyzje zapadają w drodze uzgadniania stanowisk. Jeśli te stanowiska są rozbieżne, rozstrzyga zdanie przewodniczącego.
Piotrowski wyjawił, dlaczego tak istotne jest poznanie zapisów ze spotkań. -Członkowie rady mogą zgłaszać zdania odrębne w stosunku do zapadłego rozstrzygnięcia. W związku z powyższym jest to sprawa bardzo ważna. Jestem przekonany, że część z nich miała odmienne zdanie. Chcieliśmy to odmienne zdanie poznać – oznajmił profesor.