W najbliższych dniach zakończą się testy „covidowego alkomatu”. Prototypowe urządzenie wykrywa wirusa w wydychanym powietrzu. Covid Detector ma się pojawić na lotniskach i w polskich firmach.
- Polska firma testuje urządzenie wykrywające COVID-19 w wydychanym powietrzu.
- Prezydent Andrzej Duda pojawił się w siedzibie spółki.
- “Koronawirusowy alkomat” daje nadzieję na utrzymanie procesu produkcji zachwianej przez wirusa.
- Zobacz także: Szczepienie albo… wydalenie? Uczelnie będą wymagać od studentów szczepień na COVID-19
Wizyta prezydenta
W Zaczerniu, w województwie podkarpackim, alkomat jest nadal testowany. Prezydent Andrzej Duda odwiedził firmę, powodując tym samym wzrost zainteresowania produktem. Kurs akcji spółki ML System pracującej nad urządzeniem, podwyższył się aż o 20 procent w ciągu dnia.
Zainteresowane detektorem są też zagraniczne podmioty. – Po wizycie pana prezydenta, zgłosiło się do nas wiele podmiotów, a także rządy różnych krajów, które są zainteresowane wykorzystaniem urządzenia – powiedział w rozmowie z money.pl Dawid Cycoń, prezes ML System.
„Alkomat” może być dystrybuowany po zakończeniu fazy testowej. Termin gotowości podany został na przyszły tydzień. Testy prowadzi Centrum Medyczne Medyk, w Rzeszowie. Placówka znana jest z incydentu, gdy w Święta Wielkanocne dokonywała zbiorowych szczepień chętnych.
Po pozytywnym przejściu testów, Covid Detecor pojawi się w masowej produkcji. – W tej chwili rozważamy wejście na rynek w sposób profesjonalny i bardziej masowy – dodał Cycoń.
Tak jak alkomat
Przyrząd może okazać się rewolucyjny jeśli chodzi o ciągłość produkcji i eliminację strat wywołanych wirusem. – Mogłoby wykazać, że pracownik nie zaraża i w ten sposób ograniczyć liczbę osób, która musi przebywać na kwarantannie – mówi prezes ML System.
Detektor w krótkim czasie wskazywałby na obecność wirusa w organizmie osoby diagnozowanej. Sposób działania urządzenia odnosi się do fizyki kwantowej i pomiarów spektroskopii rozproszeniowej.
Przez ostatni rok, akcje ML System skoczyły o około 600 procent. Wszystko za sprawą przebranżowienia firmy w czasie pandemii z produkcji fotowoltaicznej na medyczną.