Szczepienie albo… wydalenie? Uczelnie będą wymagać od studentów szczepień na COVID-19

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szczepionki na koronawirusa.

Szczepionki na koronawirusa. / Fot. Pixabay

Coraz więcej uczelni wyższych w USA deklaruje, iż będzie wymagać szczepień zarówno studentów, jak i pracowników.

  • Akcja szczepień na COVID-19 w Stanach Zjednoczonych nieprzerwanie trwa.
  • Coraz więcej uniwersytetów i college’ów deklaruje, iż zamierza wprowadzić wymóg szczepień dla studentów.
  • Obowiązkowe szczepienie będzie wymogiem zapisania się na studia oraz zamieszkania w akademiku.
  • Alternatywą dla przyjęcia preparatu miałyby być jedynie cotygodniowe testy na koronawirusa.

Szczepienia w USA idą pełną parą. Coraz więcej college’ów oraz uniwersytetów w całych Stanach Zjednoczonych planuje wprowadzić wymóg szczepień dla studentów i pracowników. Coraz więcej uczelni będzie jasno wymagać szczepień. “Kilkanaście kolegiów już wprowadziło środki, a wiele innych ma je wprowadzić w nadchodzących tygodniach” – informuje Post Millennial. Już między innymi Duke University w Północnej Karolinie ogłosił, że po powrocie na zajęcia tej jesieni, studenci będą musieli zaszczepić się przeciwko COVID-19.

Podobnych przypadków jest coraz więcej. Wydaje się, iż uczelnie coraz chętniej deklarują wymóg zaszczepienia się studentów. “Uniwersytet Notre Dame; dwa uniwersytety Ivy League, Brown i Cornell; i Northeastern University w Massachusetts należą do tych, którzy będą wymagać szczepionki na jesień” – wymienia NPR.org. “Szczepienia są ważnym narzędziem zapewniającym bezpieczeństwo dla jesiennego semestru” – mówił Antonio Calcado, który kieruje grupą zadaniową Uniwersytetu Rutgersa ds. COVID-19. „Czuliśmy, że zwykłe zachęcanie nie będzie miało takiego samego efektu, jak wymaganie”.

“Wymóg szczepień nie jest nowy”

Uczelnie deklarują, iż wymogi co do szczepień wcale nie są nowe. Szczepionka, która chroni przed odrą, świnką i różyczką, była wymagana przez 87,5% badanych kampusów. „To nie jest nowe” – wyjaśnia Calcado. „Mamy cały portal do przesyłania historii szczepień i innych tego typu rzeczy. Więc to już jest na swoim miejscu. I faktycznie, ta po prostu dodaje kolejną szczepionkę do tego, co jest obecnie dostępne”. Wątpliwości prawne i etyczne wzbudza jednak fakt, iż szczepionka jest zupełnie nowa i jeszcze nie do końca przebadana. Same koncerny wypuszczające ją na rynek nie chcą brać na siebie odpowiedzialności za ewentualne efekty uboczne.

Egzekwując nowe wymagania, uczelnie będą mogły wstrzymać zapisy studentów na zajęcia. W niektórych szkołach brak dowodu szczepienia może uniemożliwić mieszkanie na kampusie. W rzadkich przypadkach uczniom grozi wydalenie – wymienia portal. Istnieje również alternatywa dla szczepień – są nią cotygodniowe testy na COVID-19. „Możesz zrezygnować z szczepień, ale będą to pewne konsekwencje. To zachęci do szczepień” – czytamy. Szczepienia nie będą dotyczyć jedynie nowych studentów. „Ważną rzeczą dla nas, na tym uniwersytecie i w całym systemie University of Illinois, jest upewnienie się, że wszyscy nasi studenci zostaną zaszczepieni przed ich wyjazdem pod koniec tego semestru” – stwierdził Robert Jones, rektor Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign.

NPR.org

POLECAMY