REKLAMA

Koronawirusowy alkomat? Covid Detector szybciej wykryje wirusa

REKLAMA

W najbliższych dniach zakończą się testy „covidowego alkomatu”. Prototypowe urządzenie wykrywa wirusa w wydychanym powietrzu. Covid Detector ma się pojawić na lotniskach i w polskich firmach.

Wizyta prezydenta

W Zaczerniu, w województwie podkarpackim, alkomat jest nadal testowany. Prezydent Andrzej Duda odwiedził firmę, powodując tym samym wzrost zainteresowania produktem. Kurs akcji spółki ML System pracującej nad urządzeniem, podwyższył się aż o 20 procent w ciągu dnia.

Zainteresowane detektorem są też zagraniczne podmioty. – Po wizycie pana prezydenta, zgłosiło się do nas wiele podmiotów, a także rządy różnych krajów, które są zainteresowane wykorzystaniem urządzenia – powiedział w rozmowie z money.pl Dawid Cycoń, prezes ML System.

„Alkomat” może być dystrybuowany po zakończeniu fazy testowej. Termin gotowości podany został na przyszły tydzień. Testy prowadzi Centrum Medyczne Medyk, w Rzeszowie. Placówka znana jest z incydentu, gdy w Święta Wielkanocne dokonywała zbiorowych szczepień chętnych.

Po pozytywnym przejściu testów, Covid Detecor pojawi się w masowej produkcji. – W tej chwili rozważamy wejście na rynek w sposób profesjonalny i bardziej masowy – dodał Cycoń.

Tak jak alkomat

Przyrząd może okazać się rewolucyjny jeśli chodzi o ciągłość produkcji i eliminację strat wywołanych wirusem. – Mogłoby wykazać, że pracownik nie zaraża i w ten sposób ograniczyć liczbę osób, która musi przebywać na kwarantannie – mówi prezes ML System.

Detektor w krótkim czasie wskazywałby na obecność wirusa w organizmie osoby diagnozowanej. Sposób działania urządzenia odnosi się do fizyki kwantowej i pomiarów spektroskopii rozproszeniowej.

Przez ostatni rok, akcje ML System skoczyły o około 600 procent. Wszystko za sprawą przebranżowienia firmy w czasie pandemii z produkcji fotowoltaicznej na medyczną.

money.pl

REKLAMA

Komentarze