Kpt. Pitera: Planowane jest przekazanie tego sprzętu na Ukrainę [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sławomir Pitera

Sławomir Pitera / Fot. YouTube/MediaNarodowe

"Myślę, że państwa natowskie mają świadomość, że wcześniej czy później sprzęt tej klasy będzie musiał trafić na Ukrainę, gdyż to zmieni całkowicie układ sił na frontach ukraińskich" - mówił w Dniu na żywo w MN kpt. Sławomir Pitera.

F-16 dla Ukrainy?

“Przekazanie myśliwców tej klasy jak F- 16 to znacząca informacja dla całego świata, zwłaszcza dla Rosji. To jeden z lepszych i bardziej zaawansowanych systemów walki, jaki funkcjonuje na całym świecie. Jeżeli takie informacje pojawiają się w przestrzeni publicznej, to znaczy że rozmowy na ten temat w zaciszu gabinetów trwają od wielu miesięcy. Nie na darmo też Stany Zjednoczone w jednym ze swoich pakietów na pomoc Ukrainie, zawarły fundusze na szkolenia pilotów ukraińskich na samolotach, między innymi F – 16. To oznacza, że jest planowane przekazanie tego sprzętu na Ukrainę. Pytanie tylko, kiedy to nastąpi.” – mówił Pitera.

Przewaga w powietrzu

“Myślę, że państwa natowskie mają świadomość, że wcześniej czy później sprzęt tej klasy będzie musiał trafić na Ukrainę, gdyż to zmieni całkowicie układ sił na frontach ukraińskich. Na chwilę obecną, żadna ze stron nie posiada przewagi powietrznej, która mogłaby zaważyć na dalszych losach działań zbrojnych. Musimy mieć w głowie to, że będzie ważyła ilość przekazanego sprzętu oraz to, że państwa zachodnie, które dysponują tymi samolotami muszą wyrazić zgodę na ich przekazanie” – dodawał były oficer Wojska Polskiego.

Koalicja państw

“USA wysłały komunikat ustami prezydenta Joe Bidena, że nie przekażą tych samolotów, ale równocześnie nie padła żadna negatywna deklaracja o tym, że nie przekażą tych samolotów na uzupełnienie potencjałów państw, które chciałyby przekazać je Ukrainie. Możemy podejrzewać, że trwają negocjacje o stworzeniu koalicji państw, które dysponują tymi samolotami, różnej generacji – bo samolot jest starą konstrukcją, który przeszedł wielokrotnie modyfikacje, które uczyniły z niego jeden z lepszych samolotów bojowych. Można zakładać, że powstanie koalicja państw tak jak w przypadku czołgów. Te samoloty zostaną przekazane NATO i wtedy jako całość zostaną one przekazane Ukrainie” – wskazywał gość MN.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY